08.01.2019

Prof. Ryszard Tadeusiewicz laureatem nagrody głównej w konkursie Popularyzator Nauki 2018


Gala konkursu Popularyzator Nauki: laureat nagrody głównej - prof. Ryszard Tadeusiewicz, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - dr Jarosław Gowin, przewodniczący kapituły - prof. Michał Kleiber, fot. Leszek Szymański

Miło nam poinformować, że prof. Ryszard Tadeusiewicz otrzymał nagrodę główną w konkursie Popularyzator Nauki 2018, który został zorganizowany przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 7 stycznia 2019 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ogłoszono wyniki konkursu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Świerżewski.

Przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, iż popularyzacja nauki jest dzisiaj częścią misji naukowca. – Komunikacja na linii naukowcy – społeczeństwo jest dziś absolutną podstawą. (...) W moim przekonaniu uczeni ciągle za mało zdają sobie sprawę z tego, że ta relacja nauki ze społeczeństwem jest kluczem – zarówno jeśli chodzi o poważne sprawy, ale także jest kluczem dla rozwoju nauki. To w końcu społeczeństwo decyduje o tym, jaki nauka ma budżet i co tak naprawdę może robić – powiedział prof. Kleiber.

Działalność popularyzatorska prof. Ryszarda Tadeusiewicza dotyczy przede wszystkim obszarów związanych z biocybernetyką, inżynierią biomedyczną, sztuczną inteligencją, automatyką i robotyką. Dokonania Profesora zostały docenione poprzednio w IX edycji konkursu, w której został laureatem w kategorii naukowiec.

Od tego czasu Profesor nie ustaje w swojej aktywności. Do jego najważniejszych inicjatyw należą m.in.:

  • liczne wykłady – wygłaszane m.in. podczas festiwali nauki, imprez z cyklu „Tydzień mózgu”, w ramach Uniwersytetu Otwartego AGH czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Myślę, że popularyzując naukę w pewnym sensie spłacam dług wobec innych, wcześniej działających popularyzatorów – wskazuje prof. Ryszard Tadeusiewicz. W młodości źródło inspiracji znajdował w takich periodykach jak Młody Technik czy nieistniejące już Horyzonty Techniki Dla Dzieci. – Te popularnonaukowe czasopisma uformowały mnie właściwie w większym stopniu niż szkoła średnia. Z bardzo humanistycznego liceum na studia techniczne pchnęła mnie w dużej mierze właśnie lektura różnego rodzaju popularnonaukowych opracowań, książek, artykułów, felietonów.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 r. Do XIV edycji zgłoszono rekordową liczbę – aż 140 kandydatów. Kapituła przyznała nagrody w sześciu kategoriach: naukowiec, animator, instytucja, zespół, media oraz nagroda główna.

W pierwszym etapie głosowania członkowie kapituły wyłonili 22 finalistów. W tym gronie znalazł się również jeszcze jeden naukowiec z AGH – dr inż. Paweł Janowski z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Obok Profesora, nagrody w poszczególnych kategoriach konkursowych otrzymali m.in. dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, Dariusz Aksamit, Koło Miłośników Języka Papillon, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Paulina Łopatniuk.

Więcej o działalności prof. Ryszarda Tadeusiewicza: