Prof. Kazimierz Wiatr Przewodniczącym Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER

Prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr, dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH i pracownik naukowy Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, po raz kolejny został wybrany jednogłośnie Przewodniczącym Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER.

Prof. Kazimierz Wiatr jest absolwentem studiów na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. W 1987 r. uzyskał stopień doktora, w 1999 r. – doktora habilitowanego na Politechnice Łódzkiej, a w 2002 r. otrzymał tytuł profesora.

Od 1980 r. jest zatrudniony w AGH, obecnie jako profesor zwyczajny w zakresie informatyki i elektroniki. Jest kierownikiem Zespołu Rekonfigurowalnych Systemów Obliczeniowych w Katedrze Elektroniki, dyrektorem Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH (od 2004 r.), Przewodniczącym Rady Konsorcjum Pionier – Polski Internet Optyczny (od 2006 r.). Od 2008 r. przewodniczy programowi PL-Grid (Polska Infrastruktura Informatycznego Wspomagania Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej), w ramach którego zbudowano największe w Polsce superkomputery, wielokrotnie plasujące się pośród 100 najszybszych komputerów świata.

Prof. Kazimierz Wiatr specjalizuje się w następujących dyscyplinach naukowych: informatyka, elektronika, komputerowe sterowanie procesami, systemy wieloprocesorowe, układy programowalne, systemy wizyjne, rekonfigurowalne systemy obliczeniowe, systemy cyfrowe, układy scalone specjalizowane.

Profesor jest promotorem rozpraw doktorskich, autorem 5 książek naukowych, ponad 200 publikacji naukowych oraz 34 wdrożeń i 5 patentów, recenzent w prestiżowych czasopismach międzynarodowych.

Prof. Kazimierz Wiatr jest jednym z twórców niezależnego ruchu harcerskiego (1980–1989), współorganizator, a później przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) w latach 2004–2006.

Senator RP VI, VII, VIII i IX kadencji.

Za swoją działalność naukową i dydaktyczną otrzymał: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Srebrny Krzyż Zasługi (1999), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2000), nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nagrody Rektora AGH.

Sieć PIONIER to ogólnopolska szerokopasmowa sieć optyczna stanowiąca bazę dla badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze informatyki i telekomunikacji, nauk obliczeniowych, aplikacji oraz usług dla społeczeństwa informacyjnego. Wybudowana w całości ze środków Komitetów Badań Naukowych, w chwili obecnej łączy 21 ośrodków Miejskich Sieci Akademickich i pięciu Centrów Komputerów Dużej Mocy za pomocą własnych łączy światłowodowych. PIONIER jest pierwszą w Europie krajową siecią akademicką wykorzystującą własne światłowody z technologią DWDM i transmisją 10GE.

Konsorcjum PIONIER Polski Internet Optyczny zostało zawiązane w 2003 r. Jego celem jest budowa Ogólnopolskiej Sieci Optycznej oraz rozwijanie infrastruktury informatycznej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, jako członek konsorcjum, jest jednostką wiodącą dla Miejskiej Sieci Komputerowej w Krakowie oraz centrum Komputerów Dużej Mocy.