Prof. Andrzej Jajszczyk. Zdjęcie: www.nkn.gov.pl

Prof. Andrzej Jajszczyk jedynym Polakiem powołanym do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Prof. Andrzej Jajszczyk został powołany przez Komisję Europejską do Rady Naukowej określającej podstawowe zasady działania Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Profesor jest jednym z trzech Polaków w historii, którzy dołączyli do tego zaszczytnego grona, a w także będzie jedynym Polakiem w rozpoczynającej się czteroletniej kadencji Rady.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) została powołana 10 lat temu i jest agencją grantową finansującą pionierskie badania naukowe, w tym przede wszystkim interdyscyplinarne projekty, o wysokim stopniu ryzyka, prowadzące do ważnych odkryć i przełomowych wyników. Roczny budżet ERC w 2016 r. wynosił prawie 1,7 miliardów euro.

W skład Rady Naukowej ERC wchodzi 22 uczonych reprezentujących różne dziedziny. Jej członkami byli i są najwybitniejsi przedstawiciele europejskiego środowiska naukowego, w tym dwóch laureatów Nagrody Nobla. Kandydatów do Rady zgłaszają organizacje i jednostki związane z nauką. Spośród kilkudziesięciu kandydatur z całej Europy, nowi członkowie wybierani są przez siedmioosobowy zespół wybitnych uczonych, którym obecnie kieruje rektor Uniwersytetu Cambridge.

Rada Naukowa ERC definiuje rodzaje i zasady przyznawania grantów, określa poziom ich finansowania, powołuje ekspertów oceniających wnioski, a także monitoruje wyniki działania systemu grantowego ERC z naukowego punktu widzenia. Członkowie Rady działają we własnym imieniu, niezależnie od interesów politycznych bądź narodowych. Przewodniczącym Rady jest obecnie profesor Jean-Pierre Bourguignon z Francji.

Wśród czterech nowych członków, których nazwiska ogłoszono 13 stycznia, obok prof. Jajszczyka w skład Rady weszli profesorowie: Paola Bovolenta (Autonomous University of Madrid), Eveline Crone (Leiden University) i Giulio Superti-Furga (Medical University of Vienna, Austrian Academy of Sciences).

Prof. Andrzej Jajszczyk jest pracownikiem Katedry Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH. Jest autorem bądź współautorem 12 książek, ponad 300 artykułów naukowych (w tym ponad 60 w najlepszych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej), a także 19 patentów związanych z przede wszystkim z Internetem, optycznymi sieciami telekomunikacyjnymi i węzłami sieci oraz ponad 60 artykułów na temat nauki i szkolnictwa wyższego. Był redaktorem naczelnym amerykańskiego czasopisma IEEE Communications Magazine, wprowadzając miesięcznik na pierwsze miejsce wśród wszystkich światowych czasopism telekomunikacyjnych w kategorii współczynnika wpływu (impact factor). W 2008 r. otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W latach 2011–2015 współtworzył Narodowe Centrum Nauki jako jego pierwszy dyrektor. Jest prezesem Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, dyrektorem regionu Europa, Bliski Wschód i Afryka międzynarodowej organizacji IEEE Communications Society oraz członkiem Rady Narodowego Kongresu Nauki. Od XII 2016 r. powołany na stanowisko przewodniczącego Komitetu Polityki Naukowej.