Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. Bartłomiej Chojnacki

Praca nt. źródeł hałasu mostowego w miastach nagrodzona

Podczas największej konferencji akustyków i inżynierów zwalczania hałasu na świecie – Internoise 2018 – nagrodę Best Poster Award przyznano autorom powstałej w Akademii Górniczo-Hutniczej pracy pt. „Noise generated during the passage through the bridge expansion joints in Cracow – case study".

Autorami opracowania są: absolwent AGH mgr inż. Bartłomiej Chojnacki, studenci Inżynierii Akustycznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki: inż. Magdalena Matys i inż. Kamil Piotrowski oraz doktorant mgr inż. Bartłomiej Kukulski, który był także opiekunem naukowym projektu.

Zaprezentowany w formie posteru referat stanowi finalny efekt prowadzonych od dwóch lat badań (w rejonie mostu Piłsudskiego oraz mostu Dębnickiego w Krakowie) i dotyczył problemu hałasu generowanego przez pojazdy przejeżdżające przez mostowe szczeliny dylatacyjne, a szczególnie cech impulsowych tego hałasu. Takie dylatacje mostowe powodują bardzo silny hałas impulsowy, który w wypadku mostu Piłsudskiego brzmi niemal jak wystrzał z broni palnej, a dylatacja jest słyszalna nawet do dwóch kilometrów od mostu, powodując wzrost uciążliwości hałasu. Aktualne normy standaryzujące pomiary i ocenę hałasu drogowego bardzo słabo opisują poprawki impulsowe – stąd pomysł na badania dylatacji, które są jednym z bardziej popularnych i uciążliwych źródeł hałasu mostowego w miastach. Otrzymane pomiary w sąsiedztwie dylatacji z wykorzystaniem parametrów oceny uwzględniających impulsowość hałasu wykazały bardzo wysokie wartości, co w wypadku oceny metodami normatywnymi było niemożliwe do wykazania.

Wyjazd studentów na konferencję Internoise 2018 w Chicago sfinansowany został ze środków przyznanych Kołu Naukowemu Akustyki Architektonicznej AGH w konkursie Najlepsi z Najlepszych 2.0. Opiekunem naukowym koła jest dr inż. Adam Pilch.

Stopka