Praca magisterska studenta AGH nagrodzona w konkursie Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej

Absolwent Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, mgr inż. Maciej Sobczyk znalazł się wśród laureatów konkursu Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszą pracę dyplomową obronioną w roku akademickim 2019/2020.

Praca magisterska Macieja Sobczyka pt. „Synteza i charakterystyka aerożeli”, napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasza Bajdy, zajęła trzecie miejsce w kategorii: „Innowacje wdrażane do gospodarki”.

Jej celem była analiza skuteczności wychwytywania i trwałego związywania jonów metali ołowiu - Pb2+ i kadmu - Cd2+ z roztworów wodnych przez aerożel alginianowy, który powstaje z biodegradowalnego alginianu sodu, pozyskiwanego ze ścian komórkowych brązowych alg morskich. Prace eksperymentalne pokazały, że aerożel alginianowy może być stosowany jako efektywny sorbent metali ciężkich z wód. Jego biodegradowalność zapewnia bezodpadowość procesu z jednoczesnym efektywnym wychwytem zanieczyszczeń.

Wyniki uzyskane przez Macieja Sobczyka pokazują, że stosowanie biosorbentów do oczyszczania wód i ścieków może stanowić ciekawe rozwiązanie spójne z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zmniejszać presję środowiskową przemysłu.

Mgr inż. Maciej Sobczyk
jest absolwentem kierunku Ochrona Środowiska, specjalność Ocena stanu środowiska. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej AGH i realizuje pracę doktorską na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.