Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Polskie rozwiązania nagrodzone medalami na wystawie Taipei INST 2013

Autorskie rozwiązania z zakresu zasilaczy rezonansowych i biometrii głosowej opracowane pod kierunkiem dr. inż. Cezarego Worka oraz dr. inż. Jakuba Gałki z Katedry Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH zostały wyróżnione medalami na wystawie Taipei International Invention Show & Technomart.

Następujące nagrody przyznano w kategoriach: electric power oraz software solution – functionality – know how:

Złoty medal dla wynalazku
„Sposób zwiększenia mocy elektrycznej przenoszonej przez zintegrowany element indukcyjny i zintegrowany element indukcyjny”

Srebrny medal dla wynalazku
„Zasilacz rezonansowy z dławikiem wielouzwojeniowym”

Srebrny medal dla rozwiązania
z zakresu biometrii głosowej: „Voicepass & Suricate”

Zasilacze rezonansowe
Nowatorska klasa rozwiązań z zakresu rezonansowego przetwarzania energii elektrycznej opracowana przez specjalistów z AGH w Krakowie i Fideltronik Poland znajdzie zastosowanie w szerokiej gamie zasilaczy o mocy z zakresu 50 W – 15 kW. Rozwiązania te dobrze sprawdzają się w zasilaczach przeznaczonych do oświetlenia LED, ładowarkach do akumulatorów, pojazdów elektrycznych oraz zastosowaniach specjalnych. Sprawność rozwiązań przekraczająca 94% pozwala na znaczne ograniczenie strat energii, a zastosowanie unikalnych konstrukcji elementów magnetycznych pozwala na zmniejszenie wymiarów geometrycznych, wagi, a co za tym idzie ceny produkowanych zasilaczy.

Działania podjęte wspólnie z firmą Fideltronik Poland, czołowym polskim producentem elektroniki kontraktowej, działającym na rynku międzynarodowym, zaowocowało zainteresowaniem technologią zasilaczy rezonansowych przez producentów oświetlenia LED na świecie. Dzięki temu polskie technologie z zakresu rezonansowego przetwarzania energii mają szansę na stałe zagościć na globalnym rynku.

Biometria Głosowa
Biometria głosowa to najbardziej praktyczna ze wszystkich systemów biometrycznych technologia, która nie wymaga specjalnych urządzeń typu skanery, czytniki i pozwala zweryfikować osobę w oparciu o pobraną wcześniej próbkę głosu. Rozwiązanie to ma szczególnie szerokie zastosowanie w pracy biur obsługi klienta, dając np. możliwość zamiany tradycyjnych kodów PIN i haseł na próbkę głosu klienta.

Współpraca naukowców z AGH oraz działu R&D Unico Software – krakowskiego startupu oraz TechMo – spółki spin-off przy AGH, doprowadziła do powstania nagrodzonej technologii.

Dzięki tej współpracy stworzyliśmy technologię szczególnie atrakcyjną dla sektora bankowego, firm ubezpieczeniowych i telekomów. Oprócz niskiego kosztu wdrożenia, klient będzie mógł liczyć również na dużą elastyczność w integracji z innymi rozwiązaniami IVR, stronami www itp. Rozwiązanie może być aplikowane w różnych kanałach: Internet, telefon stacjonarne i komórkowe, infokioski – mówi Łukasz Dyląg, prezes zarządu Unico Software.

Ochrona Patentowa i promocja nagrodzonych wynalazków z zakresu zasilaczy rezonansowych jest współfinansowana ze środków Centrum Transferu Technologii AGH, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – poddziałanie 1.3.2 oraz Programu Patent Plus – Wsparcie Patentowania Wynalazków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Badania nad biometrią głosową są finansowane ze środków Narodowego Centrum Badań i rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.

Stopka