16.11.2021

Podwójny sukces SKN Eko-Energia w konkursie StRuNa


fot. źródło: https://www.facebook.com/KN.EkoEnergia

Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia zwyciężyło w jednej z trzech podstawowych kategorii konkursu StRuNa – „projekt roku 2021”, a także w specjalnej kategorii projektowej „StRuNa Eko 2021”. Jury konkursu doceniło projekt turbiny wiatrowej ze zintegrowanym układem umożliwiającym regulację prędkości wiatru w objętości turbiny poprzez zastosowanie dyfuzora ze zmienną średnicą.

SKN Eko-Energia działa przy Wydziale Energetyki i Paliw, a jego opiekunem jest mgr inż. Maciej Żołądek. Obecnie to jedno z największych kół naukowych działających w AGH. W swoich kręgach zrzesza wielu aktywnych studentów z różnych wydziałów.

Turbina wiatrowa z dyfuzorem o zmiennej średnicy jest głównym projektem Eko-Energii. Zastosowane przez studentów rozwiązanie stanowi niespotykane dotąd podejście do problemu niestabilnej pracy turbin wiatrowych. Wszystkie elementy konstrukcji są wykonane z łatwo dostępnych materiałów oraz autorskich kompozytów. Turbina w zamyśle tworzona jest jako przydomowa elektrownia, możliwa do zintegrowania z budynkiem.

Przypomnijmy, że koło ze swoim projektem dotarło do półfinału konkursu Wielkie Wyzwanie – Energia, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zwycięskie laury dla Eko-Energii to nie jedyny sukces AGH w konkursie StRuNa 2021. Wyróżnienie w kategorii „opiekun roku” otrzymał dr inż. Krzysztof Sornek z Wydziału Energetyki i Paliw, opiekun kół: AGH Solar Plane oraz AGH Solar Boat.

Organizatorem konkursu StRuNa jest fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”. Wydarzenie skierowane jest do studentów i doktorantów polskich uczelni, którzy zespołowo realizują projekty naukowe w ramach kół, redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich czy samorządów.