fot. archiwum Orkiestry Reprezentacyjnej AGH

Pierwsze miejsce ORAGH na festiwalu Alte Kameraden

Orkiestra Reprezentacyjna AGH zajęła pierwsze miejsce w kategorii „program koncertowy” na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Dętych i Paradnych Alte Kameraden 2018 w Gorzowie Wielkopolskim.

Dzięki zwycięstwu nasi muzycy, jako przedstawiciele Europy Środkowej i Wschodniej, zostali zakwalifikowani na międzynarodowy festiwal, który odbędzie się w Kanadzie w 2019 r.

Występy orkiestr w kategoriach: przemarsz, musztra paradna oraz program koncertowy oceniało międzynarodowe jury. ORAGH została nagrodzona za wykonanie utworów „Ross Roy” Jacoba de Haana oraz „Podróże Gulivera” Berta Appermonta.

Organizatorem festiwalu, który odbył się w dniach 19-20 maja 2018 r., było Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie kultywuje tradycję wspólnego muzykowania w otwartej przestrzeni publicznej. Jest barwnym widowiskiem, którego kulminację stanowi odegranie przez wszystkie uczestniczące orkiestry marsza „Alte Kameraden” skomponowanego blisko 130 lat temu przez muzyka wojskowego Carla Teikego.

Festiwal otrzymał certyfikat World Association of Marching Show Bands i został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Orkiestrę Reprezentacyjną AGH tworzy grupa studentów i absolwentów AGH, łączących pasję do nauki z pasją do muzyki. Każdorazowo zachwyt odbiorców wzbudzają oryginalne aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej, filmowej, swingu i wielu innych gatunków muzycznych. Oprócz uświetniania uroczystości uczelnianych orkiestra koncertuje w klubach krakowskich i każdego roku wyjeżdża na festiwale krajowe i zagraniczne.