19.03.2018

„Otoimplant” najciekawszym projektem młodego polskiego naukowca


Innowacyjna proteza ucha środkowego „otoimplant” została uznana za najciekawszy projekt młodego polskiego naukowca w konkursie organizowanym przez Ambasadę RP w Tokio oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autorka projektu dr inż. Magdalena Ziąbka z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w nagrodę weźmie udział w największych w Japonii targach nauki Science Agora.

W ramach działań podejmowanych przez Ambasadę RP w Tokio przy okazji obchodów Roku Nauki Polskiej do stolicy Japonii sprowadzona została wystawa „Nauka to Wolność“ prezentująca 25 najwybitniejszych osiągnięć polskiej nauki ostatnich lat. Uroczysty wernisaż odbył się 13 marca br. Wystawie towarzyszył konkurs, w ramach którego zgromadzona publiczność, głównie przedstawiciele japońskich przedsiębiorstw, uczelni i instytutów badawczych, poznała najlepsze nowatorskie pomysły oraz zrealizowane już projekty młodych (do 35 r. życia) polskich naukowców. Japończycy obejrzeli kilkuminutowe nagrania przygotowane i nadesłane przez uczestników konkursu. Zarówno sposób prezentacji projektu, jak i zakres osiągnięć organizatorzy pozostawili w gestii młodych naukowców. Preferowane były projekty z dziedziny nauk ścisłych. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, na której duże wrażenie wywarł wysoki poziom zaproponowanych rozwiązań technologicznych oraz innowacyjność pomysłów. Zgromadzona publiczność po obejrzeniu wszystkich nagrań wyłoniła zwycięski projekt w drodze głosowania.

Dr inż. Magdalena Ziąbka poleci do Tokio na targi Science Agora w pierwszej połowie listopada 2018 r., a Ambasada RP w Tokio pokryje koszty przelotu i zakwaterowania oraz pomoże w organizacji pobytu na miejscu.

„Otoimplant” jest protezą ucha środkowego wykonaną z biostabilnych polimerów termoplastycznych zawierających bakteriobójczy dodatek modyfikujący w postaci nanocząstek srebra. Implant umożliwia rekonstrukcję łańcucha kosteczek słuchowych w przestrzeniach ucha środkowego i skutecznie eliminuje zakażenia bakteryjne. Zespół naukowo-badawczy pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Ziąbki pracuje nad projektem w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Lider.

Zachęcamy do obejrzenia konkursowego filmu przedstawiającego osiągnięcia (w tym projekt „otoimplantu”) dr inż.  Magdaleny Ziąbki.