09.07.2019

ORAGH najlepsza na mistrzostwach orkiestr dętych w Kanadzie


fot. Mateusz Wójtów

Orkiestra Reprezentacyjna AGH zajęła pierwsze miejsce w kategorii koncertowej na Mistrzostwach Świata Orkiestr Dętych (WAMSB World Championships) w Calgary w Kanadzie. Jest to największy muzyczny sukces w historii zespołu. Warto dodać, że ORAGH to do tej pory jedyna orkiestra z Polski, która wzięła udział w tym konkursie.

W mistrzostwach uczestniczyło kilkadziesiąt orkiestr dętych z całego świata. Występ naszych muzyków został bardzo wysoko oceniony przez międzynarodowe jury, które przyznało mu aż 93,92 punkty.

Link do nagrania z konkursowego występu

ORAGH zapewniła sobie udział w mistrzostwach dzięki zeszłorocznemu występowi na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Dętych i Paradnych Alte Kameraden 2018 w Gorzowie Wielkopolskim. Pierwsze miejsce zdobyte w kategorii „program koncertowy” stało się muzyczną przepustką do WAMSB World Championships.

Organizowane przez światowe stowarzyszenie orkiestr dętych (World Association of Marching Show Bands) Mistrzostwa Świata Orkiestr Dętych w Kanadzie odbyły się w dniach 4-8 lipca 2019 r. Ważną częścią wydarzenia był przemarsz wszystkich orkiestr ulicami Calgary w barwnej paradzie „Calgary Stampede Parade”, którą oglądały setki tysięcy widzów.

Podczas pobytu w Kandzie Orkiestra Reprezentacyjna AGH zagrała również koncert w Domu Polskim dla Polonii.