Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. archiwum PGNiG

Nowatorski projekt studentki AGH zwyciężył w konkursie branży gazowniczej

Inż. Kinga Klima studiująca Technologię Chemiczną na Wydziale Energetyki i Paliw została laureatką konkursu Młodzi Innowacyjni dla PGNiG i ma szansę na podpisanie umowy o wartości 100 tys. zł na realizację swojego innowacyjnego projektu w jednej ze spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG.

W sektorze energetycznym część popiołów, które powstają wskutek spalania węgla, uznawana jest za odpad. Studentka AGH znalazła sposób na to, jak je wykorzystać. Wszystko za sprawą zeolitów, maleńkich kryształków obecnych w popiołach, które mają właściwości sorpcyjne, czyli pochłaniające. Inż. Kinga Klima doszła do wniosku, że skoro do wychwytywania niektórych zanieczyszczeń gazowych stosuje się sztuczne zeolity to można w tym samym celu wykorzystać zeolity obecne w popiołach ze spalania węgla.

Po pierwsze ograniczamy koszty poprzez zagospodarowanie odpadowych popiołów i ich ekonomiczne wykorzystanie, a po drugie chronimy środowisko naturalne – wyjaśniła autorka innowacyjnego pomysłu w zgłoszeniu konkursowym.

Laureatka w ramach I nagrody otrzymała 15 tys. zł, a jej praca stanie się podstawą do dalszych badań i analiz.

Z wielu nadesłanych zgłoszeń do finałowego etapu konkursu trafiło siedem projektów najwyżej ocenionych przez organizatora. Następnie odbyły się prezentacje prac, a ich autorzy musieli przede wszystkim skupić się na oryginalności projektów oraz sposobach zastosowania w praktyce. Ważną częścią finału były także rozmowy z kapitułą konkursową złożoną z wybitnych polskich naukowców, władz PGNiG oraz menadżerów z Działu Badań i Rozwoju PGNiG. W ocenie liczyła się głownie realność wdrożenia projektu przez firmę oraz wynikające z tego korzyści, np. usprawnienie działalności, wprowadzenie nowych technologii lub produktów, obniżenie kosztów, ochrona środowiska, aspekty wizerunkowe i marketingowe.

Konkurs Młodzi Innowacyjni dla PGNiG kierowany jest do młodych naukowców, studentów lub doktorantów i ma na celu wyszukanie innowacyjnych projektów o charakterze B+R z obszaru działalności Grupy Kapitałowej PGNiG. Praca powinna być nowatorska, a także możliwa do zastosowania w praktyce biznesowej GK PGNiG. 

Stopka