prof. Lidia Ogiela; fot. archiwum własne

Naukowczyni z AGH wyróżniona przez prestiżowe amerykańskie towarzystwo naukowe

Amerykańskie towarzystwo naukowe SPIE (The International Society for Optics and Photonics) uhonorowało dr hab. Lidię Ogielę, prof. AGH z Instytutu Informatyki (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji) prestiżowym wyróżnieniem Fellow Member SPIE 2022.

Wyróżnienie przyznawane jest naukowcom z całego świata, w procedurze konkursowej związanej z wyborem nowych członków do statusu Fellow Member. W tym roku SPIE przyznało te wyróżnienia 58 naukowcom z całego świata (USA, Australia, Chiny, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Malezja, Korea Południowa, Singapur, Hiszpania, Szwajcaria, Tajwan, Egipt i Chile). W grupie tej znalazło się także dwoje badaczy z Polski.

The International Society for Optics and Photonics to prestiżowe, amerykańskie towarzystwo naukowe, które działa od 1955 r. Obecnie skupia ponad 255 000 specjalistów (ze 183 krajów) prowadzących badania z zakresu nowoczesnej fotoniki i optyki laserowej.

Dr hab. Lidia Ogiela, prof. AGH prowadzi badania w zakresie zastosowania informatyki kognitywnej w analizie wzorców obrazowych, obliczeniach rozproszonych, komputerowego rozpoznawania obrazów, a także w obszarach związanych z bezpieczeństwem komputerowym i sztuczną inteligencją. Jest autorką sześciu monografii książkowych, w tym trzech międzynarodowych. Jest autorką ponad 230 prac żurnalowych i konferencyjnych. Otrzymała trzykrotnie nagrody Best Paper Award i Best Presentation Award. Od kilku lat znajduje się w gronie naukowców zaliczanych do grona Member of TOP 2% of scientists in the world 2019, 2020 i 2021, oraz Member of AD Scientific Index Rankings for Scientists 2021, 2022. Ponadto otrzymała wyróżnienia Top cited article 2018–2019 i Top download paper 20182019 przyznane przez Wydawnictwo Wiley.

Jest członkinią wielu towarzystw międzynarodowych: SPIE Lifetime Fellow Member, IEEE Senior Member, SIAM, Cognitive Science Society, ACM, OSA, Information Processing Society of Japan.

Naukowczyni pełni funkcję edytora wydań specjalnych w międzynarodowych czasopismach m.in. „Concurrency and Computation-Practice & Experience”, „Cognitive Systems Research”, „Sensors”, „Mobile Information Systems” oraz „Neural Computing and Applications”. Była członkinią komitetów organizacyjnych ponad 70 międzynarodowych konferencji naukowych. Prowadzi aktywną współpracę z wieloma zagranicznymi uniwersytetami, gdzie wygłaszała wykłady zapraszane, seminaria oraz recenzowała rozprawy doktorskie. Odbywała liczne staże naukowe na zagranicznych uniwersytetach, w tym we Włoszech, Japonii, Tajwanie i Korei Południowej.