Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. M. Śmiarowski, KPRM

Naukowcy z AGH z nagrodami Prezesa Rady Ministrów

9 lutego 2015 r. odbyła się uroczystość, podczas której premier Ewa Kopacz wręczyła naukowcom Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne.

Prestiżowe wyróżnienia odebrało 44 wybitnych uczonych i dwa zespoły naukowe. Dwoje naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymało nagrody w następujących kategoriach:

  • za osiągnięcia naukowe, w tym za wybitny dorobek naukowy:
    Prof. dr hab. Małgorzata Skorupa
    – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

 

Osiągniecie prof. dr hab. inż. Małgorzaty Skorupy wiąże się z zagadnieniami zmęczenia materiałów oraz konstrukcji i polega na stworzeniu teoretycznych modeli zjawisk, które zostały zweryfikowane doświadczalnie. Te modele inicjacji i propagacji pęknięcia zmęczeniowego złączy nitowych w konstrukcjach lotniczych uwzględniające nie tylko parametry złącza, ale i technologie jego wykonania, okazały swoją wyższość wobec dostępnych komercyjnie (np. finansowany przez NASA komercyjny kod NASGRO) oraz stosowanych przez producentów lotniczych (Boeing Fokker), dzięki czemu doprowadziły do ich modyfikacji. Prace te stanowią poważny wkład do naukowego zrozumienia zjawisk zmęczeniowych i mają wysokie znaczenie, gdyż przyczyniają się do takiego udoskonalania zarówno metod projektowania i technologii wykonywania złożonych konstrukcji, aby zapewnić im bezpieczeństwo i stanowią praktyczne narzędzie w rękach konstruktora.

  • za wyróżnione rozprawy doktorskie:
    Dr inż. Adam Jabłoński
    – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

 

Praca doktorska pt. Methods of automatized monitoring and diagnosis of wind turbines dotyczy bardzo istotnego z punktu widzenia praktycznego problemu realizacji automatycznych systemów diagnozowania turbin wiatrowych. W rozprawie autor przedstawił automatyczną procedurę diagnozowania w szczególności tych komponentów turbin wiatrowych, które związane są z wirującymi elementami turbiny, a więc przekładniami planetarnymi oraz łożyskami. Praca doktorska opisuje wyjątkowo liczne wyniki prac badawczych laureata, które zaowocowały zupełnie nowatorskimi algorytmami przetwarzania sygnałów w zakresie wczesnego wykrywania uszkodzeń. Algorytmy opisane w pracy zostały zaimplementowane na kilkuset instalacjach w Europie.

 

Nagrody premiera zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 roku. Przewodniczącym zespołu ds. nagród jest prof. Piotr Węgleński.

 

Stopka