14.02.2014

Nagroda MNiSW dla AGH za promowanie polskich wynalazków

Akademia Górniczo-Hutnicza otrzymała prestiżową Nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która została przyznana za szczególną aktywność w dziedzinie promocji wynalazczości na arenie międzynarodowej w 2013 r.


Wręczenie dyplomów i statuetek odbyło się 11 lutego br. w Centrum Nauki Kopernik Warszawie, podczas otwarcia „XXI Giełdy Wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach i targach innowacji w 2013 roku”. W uroczystości wzięli udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jacek Guliński oraz przedstawiciele dziesięciu nagrodzonych jednostek: Akademii Górniczo-Hutniczej, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Krakowskiej, Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Włókiennictwa, Instytutu Nafty i Gazu, Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych.

Podczas dwóch wystawowych dni przedstawiciele akademickich ośrodków naukowych, instytutów badawczych, przemysłu, a także twórcy indywidualni, uczniowie, studenci i doktoranci, zaprezentowali rozwiązania, które otrzymały w 2013 roku medale oraz wyróżnienia na światowych targach i wystawach wynalazków m.in. w Paryżu, Brukseli, Norymberdze, Seulu, Tajpej, Makau, Pradze, Sewastopolu, Kuala Lumpur, Stanach Zjednoczonych, Rumunii, Turcji oraz Chorwacji. Podobnie jak w ubiegłym roku zaprezentowano ponad 170 projektów z zakresu ekologii, chemii, biologii, elektroniki, mechaniki, ochrony i bezpieczeństwa, budownictwa, technik medycznych, informatyki i wielu innych.

Naszą uczelnię reprezentowało pięć wynalazków:

 • „MITIS – system do identyfikacji nieautoryzowanych zmian w obrazach cyfrowych”
  Twórcy: prof. dr hab. inż. Andrzej Dziech, dr inż. Paweł Korus, mgr inż. Jarosław Białas

 • „Sposób zwiększenia mocy elektrycznej przenoszonej przez zintegrowany element indukcyjny i zintegrowany element indukcyjny”
  Twórcy: dr inż. Cezary Worek, mgr inż. Sławomir Ligenza

 • „Zasilacz rezonansowy z dławikiem wielouzwojeniowym”
  Twórca: dr inż. Cezary Worek

 • „Systemy rozpoznawania i weryfikacji mówcy: voicepass i surikate”
  Twórcy: dr inż. Jakub Gałka, dr inż. Bartosz Ziółko

 • „INSTREET – Algorytm automatycznej geolokalizacji zdjęć na podstawie analizy ich treści”
  Twórcy: prof. dr hab. inż Andrzej Dziech, dr inż. Michał Grega

 

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Gospodarki, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Rady Głównej Instytutów Badawczych i Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Organizatorami wystawy byli: Eurobusiness-Haller i Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.