Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. archiwum AGH Solar Boat

KoKoS w kategorii ekologia dla AGH Solar Boat

Zespół AGH Solar Boat zwyciężył w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKoS 2018 i zdobył nagrodę dla najlepszych studentówwynalazców w kategorii ekologia za łódź solarną „Baśka”.

Historia powstania „Baśki” zaczyna się w 2015 r. – skupieni w interdyscyplinarnym zespole studenci postanowili skonstruować jednoosobową łódź zasilaną wyłącznie energią słoneczną, która miała następnie wystartować w prestiżowych międzynarodowych zawodach łodzi solarnych Monaco Solar Boat Challenge. Projekt współtworzyło blisko 50 studentów z siedmiu wydziałów AGH.

Po blisko dwóch latach pracy, 13 czerwca 2017 r., w zakolu Wisły pod Wawelem odbyło się oficjalne wodowanie łodzi. Na cześć AGH oraz patronki górników św. Barbary otrzymała ona imię „Baśka”. Ważąca 75 kg, licząca 6 m długości i 1,7 m szerokości konstrukcja składa się z bardzo lekkiego kadłuba z kompozytu węglowego, akumulatorów oraz elektroniki odpowiadającej za sterowanie. Łódź wyposażona jest w panele słoneczne o łącznej mocy 1000 W. Dzięki hydroskrzydłom może osiągać prędkość około 16 węzłów (8 m/s), wynurzając kadłub ponad lustro wody. Zastosowana fotowoltaika czyni ja łodzią bezemisyjną i ekologiczną.

Na odbywających się w lipcu 2017 r. zawodach w Monako „Baśka” zajęła piąte miejsce. Był to wielki sukces AGH Solar Boat – jedynego reprezentanta Polski w tych prestiżowych zawodach.

Koordynatorami projektu od jego początku były: Anna Popiołek, studentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska reprezentująca Akademicki Klub Żeglarski AGH oraz Agata Halińska ze Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia, studentka Wydziału Energetyki i Paliw, a także Wydziału Zarządzania. Obecnie funkcję koordynatora pełni studentka Wydziału Energetyki i Paliw Monika Wolny.

KOKOS, czyli KOnkurs KOnstrukcji Studenckich, odbył się już po raz piąty. W tym roku do rywalizacji o miano najlepszego młodego wynalazcy spośród polskich studentów do 26 roku życia przystąpiło 20 zespołów. Skonstruowane przez nich działające prototypy urządzeń mechanicznych oceniało jury pod przewodnictwem prof. Mariusza Giergiela z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymali nagrody finansowe w wysokości 2 tys. zł.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli studenci Politechniki Wrocławskiej: 

  • w kategorii sky – zespół Aerospace za projekt „App4Hab”,
  • w kategorii cars – zespół PWR Racing Team za bolid wyścigowy RT08,
  • w kategorii joker – studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych za motocykl elektryczny Lem Falcon.

Stopka