Młodzi naukowcy ze stypendiami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Dr inż. Kajetan Dziedziech z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz mgr inż. Michał Dziadek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki znaleźli się w gronie 100 najzdolniejszych młodych polskich naukowców, którym Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) przyznała roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł w ramach rozstrzygniętego konkursu START.

START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest najdłużej realizowanym programem FNP. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznym, liczy już ponad 2900 osób. Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 890 kandydatów. Średni wiek laureatów wynosi 28 lat, a 48% nagrodzonych posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat). Łączna kwota, jaką FNP przeznaczy na granty w 2018 r., wynosi blisko 3 mln zł.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 26 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią 2018 r.