22.12.2016

Metalograficzne piękno w kalendarzu Struers


W najnowszym kalendarzu firmy Struers znalazły się zdjęcia mikrostruktur wykonane przez studentów z Koła Naukowego Metaloznawców, działającego na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.

 

Tradycyjnie jak co roku firma Struers wydała kalendarz z mikrostrukturami metalograficznymi. W kalendarzu na 2017 rok znalazły się cztery zdjęcia (okładka oraz miesiące: styczeń, luty, kwiecień oraz listopad) wykonane przez członków studenckiego Koła Naukowego Metaloznawców, którego opiekunem jest dr inż. Grzegorz Michta. Zdjęcia mikrostruktur zostały wykonane w ramach projektu pt. „Kompendium Metalografii” zrealizowanego z „Grantu Rektorskiego”.

 

Wśród zdjęć z AGH znalazły się:

  • na okładce kalendarza, a także w miesiącu listopadzie: Ferryt i perlit, trawiono 5% Nitalem, pow. 200x
  • styczeń: Surówka biała nadeutektoidalna, trawiono 5% Nitalem, pow. 630x
  • luty: Martenzyt i austenit szczątkowy, trawiono 5% Nitalem, pow. 580x
  • kwiecień: Perlit i cementyt II, trawiono 5% Nitalem, pow. 300x

 

W międzynarodowym konkursie spośród nadesłanych zdjęć mikrostruktur metalograficznych zostaje wyłonionych 12 najlepszych, które umieszczane są w kalendarzu w poszczególnych miesiącach oraz na okładce. Zdjęcia wykonywane są różnymi technikami obserwacji przy użyciu mikroskopu świetlnego. Kalendarze rozsyłane są przez firmę Struers do kontrahentów znajdujących się na sześciu kontynentach w ponad pięćdziesięciu krajach.

 

Firma Struers została założona w Danii w 1875 roku i jest wiodącym producentem wysokiej jakości urządzeń i materiałów eksploatacyjnych do badań materiałograficznych. Oferuje urządzenia zarówno do nieskomplikowanej preparatyki ręcznej, jak i nowoczesne, skomputeryzowane systemy automatyczne. W ofercie firmy Struers dostępne są również systemy do pomiarów twardości, pomiarów spoin oraz analizy obrazu. Jeden z europejskich oddziałów firmy ma swoją siedzibę w Krakowie.