27.03.2017

Manipulator przemysłowy IRV5 jednym z najlepszych na międzynarodowych zawodach robotów


fot. Paweł Cegielski

W międzynarodowych zawodach robotów RoboTEC 2017 w Rumunii manipulator przemysłowy IRV5 skonstruowany przez Koło Naukowe AGH Robotics zajął trzecie miejsce w konkurencji freestyle. W turnieju prezentującym roboty mobilne, humanoidalne i bezzałogowe statki powietrzne wzięło udział 37 drużyn z całej Europy, a studenci AGH byli jedynymi uczestnikami z Polski.

RoboTEC odbył się w dniach 24-26 marca br. w University Politehnica Timisoara. Była to trzecia edycja zawodów. Roboty startowały w konkurencjach: freestyle, line follower, mini sumo oraz micromouse.

W kategorii freestyle oceniane były: innowacyjność, samodzielność projektu, jakość wykonania, kompletność rozwiązania, poprawność dokumentacji technicznej, potencjał biznesowy i wszechstronność zastosowania. W trakcie turniejowych zmagań robot studentów AGH prezentował operacje wykonywane w przemyśle: Pick&Place, podążanie po wyznaczonej trajektorii, a także symulację procesów spawania i klejenia. Zadanie finałowe polegało na przedstawieniu urządzenia wraz z dokumentacją w języku angielskim przed jury składającym się z pracowników naukowych i przedstawicieli przemysłu. Młodzi konstruktorzy odpowiadali także na pytania zadawane przez członków jury oraz publiczność. IRV5 pokonał między innymi bezzałogowy statek powietrzny oraz autonomiczny system wykrywania i podążania za źródłem światła.

Nagrodą za zajęcie trzeciego miejsca było sfinansowanie zakupu komponentów elektronicznych do kolejnych konstrukcji, a także gadżety reklamowe od sponsorów turnieju. Reprezentanci AGH zostali też zaproszeni do udziału w następnej edycji turnieju oraz w zawodach o podobnej tematyce. Ostatnie sukcesy IRV5 z pewnością zmobilizują studentów, aby sprawdzić się w kolejnych konkursowych zmaganiach.

AGH Robotics to studenckie koło naukowe zajmujące się projektowaniem i budowaniem manipulatorów przemysłowych oraz robotów usługowych. Jego opiekunem naukowym jest dr hab. inż. Maciej Petko z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Na zawodach w Rumunii koło reprezentowali: Michał Soida, Bartosz Widera i Jakub Żak z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Paweł Cegielski z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

IRV5 jest autorskim projektem zbudowanym od zera przez członków KN AGH Robotics, którzy pracowali zarówno nad stroną mechaniczną, jak i elektroniczną czy programową konstrukcji. Prace nad powstaniem, a następnie udoskonalaniem robota trwają od 2015 r. Konstrukcja mechaniczna oparta jest na strukturze czworoboku przegubowego (pantografu), co pozwala na ograniczenie błędów pozycji. Układ napędowy składa się z silników krokowych oraz polimerowych przekładni ślimakowych firmy IGUS. Robot wyposażony jest w podciśnieniowy chwytak od firmy Festo. Układ sterowania zrealizowany jest na Arduino Due oraz Raspberry Pi. Panel sterowania dostępny jest przez stronę internetową na komputerze lub tablecie. Konstrukcja umożliwia studentom kontakt z rzeczywistym sprzętem, a nie tylko z symulacjami komputerowymi. Czteroosiowy manipulator przemysłowy przeznaczony jest do zadań demonstracyjnych i dydaktycznych, np. na targach edukacyjnych, festiwalach naukowych czy konkursach.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy sukces IRV5 – zwyciężył już w konkurencji freestyle podczas turnieju robotów mobilnych Robomaticon 2017 w Warszawie.