17.07.2018

Łódź solarna z AGH trzecia w międzynarodowych wyścigach w Monako


fot. Paweł Szupiluk, KSAF AGH

fot. Paweł Szupiluk, KSAF AGH

fot. Paweł Szupiluk, KSAF AGH

fot. Maciek Bernaś, KSAF AGH

fot. Maciek Bernaś, KSAF AGH

Po dwóch bardzo intensywnych miesiącach startów w zawodach łodzi solarnych Solar Sport One World Championship zespół AGH Solar Boat powraca z Monako ze znakomitymi wynikami. Studenci AGH zakończyli sezon we wspaniałym stylu, zajmując trzecie miejsce w Yacht Club de Monaco.

Na doskonały rezultat osiągnięty w zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge złożyły się następujące wyniki:

  • 5 miejsce w wyścigu wytrzymałościowym Fleet Race,
  • 4 miejsce w konkurencji Slalom Race,
  • 2 miejsce w konkurencji One by One.

Szczególnie w przypadku wyścigu wytrzymałościowego, poza rywalizacją z innymi zespołami, ogromnym wyzwaniem była walka z wysokimi falami. O skali trudności tego zadania świadczy fakt, że sprostało mu jedynie kilka łodzi (z Baśką włącznie) – pozostałe zmuszone były do przerwania wyścigu już po kilku okrążeniach.

Na zawodach w Monako zespół AGH Solar Boat potwierdził również, że radzi sobie coraz lepiej w konkurencjach, w których liczy się szybkość. Stan morza sprawił, że nie udało się osiągnąć tak dużej prędkości, jak w Leeuwarden (wynosiła ona 27 km/h). Niemniej w Monako zespół AGH Solar Boat zajął 3 miejsce w konkurencji Top Speed.

Podczas emocjonujących zmagań walka rozgrywa się nie tylko na wodzie, ale i w warsztacie. W konkurencjach na otwartym morzu liczył się każdy detal. Na szczęście doskonałe przygotowanie zespołu i sprawna organizacja pracy pozwoliły na uporanie się ze wszystkimi niespodziewanymi awariami technicznymi.

Zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge stanowiły wielki finał cyklu Solar Sport One World Championship, które rozpoczęły się 11 maja 2018 r. w holenderskim Akkrum. Następnie przez trzy weekendy bezpośrednio poprzedzające wyjazd do Monako, zespół miał okazję testować możliwości Baśki w holenderskich kanałach w Purmerend, Groningen oraz Leeuwarden. Najważniejszym etapem tej części były kilkugodzinne, wymagające wyścigi wytrzymałościowe, które rozgrywano na dystansach dochodzących do ok. 50 kilometrów.

Międzynarodowe zawody łodzi solarnych – poza wymiarem sportowym – stanowią także okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń zespołów z całego świata. Uczestnicy chętnie rozmawiają o opracowanych przez siebie rozwiązaniach i problemach, z jakimi się zmagają. Atmosfera sprawia, że zespoły z całego świata inspirują się wzajemnie, wspólnie udoskonalając technologię łodzi solarnych.

Baśka jest łodzią elektryczną, całkowicie zasilaną energią słoneczną. Interdyscyplinarny projekt łączy studentów AGH z wielu wydziałów, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Konstrukcja wytworzona w technologii kompozytów węglowych została przygotowana z uwzględnieniem trudnych warunków morskich.

W 2017 r. debiutująca na zawodach w Monako Baśka zajęła piąte miejsce w klasie A. W tym roku, po intensywnej pracy nad nowym systemem elektrycznym, napędem oraz sterowaniem, łódź z AGH ukończyła zawody na trzeciej pozycji, będąc najlepszą konstrukcją studencką w swojej klasie.

Relacja filmowa z zawodów