Kolejni naukowcy z AGH wyjadą na staże do USA w ramach programu Top 500 Innovators

Miło nam poinformować, iż - już po raz trzeci - młodzi naukowcy z AGH znaleźli się w gronie badaczy, którzy w październiku br. wyjadą na staże do najlepszych amerykańskich uczelni. Nasi pracownicy znaleźli się w gronie 37 naukowców i menadżerów innowacji, którzy odbędą staż w najlepszych ośrodkach naukowych świata.

Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach tego programu podczas dwumiesięcznego stażu na Stanford University Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentowało aż jedenaścioro naukowców: mgr inż. Weronika T. Adrian, mgr inż. Eliasz Kańtoch, dr inż. Sławomir Gruszczyński i dr inż. Daniel Prusak (pierwszy wyjazd) oraz mgr inż. Mirosława M. Długosz, mgr inż. Artur Rydosz, dr inż. Krzysztof Wincza, dr inż. Jerzy Domżał, dr inż. Piotr Dziurdzia, dr inż. Bartosz Ziółko, dr inż. Marek Długosz (drugi wyjazd).  Swoje spostrzeżenia publikowali oni na popularnym blogu - http://zaghnastanford.blogspot.com

Tym razem naukowcami z AGH, którzy wyjadą na staż do USA, będą:

• dr inż. Michał Grega (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji)
  • mgr inż. Mikołaj Oettingen (Wydział Energetyki i Paliw)

O miejsce w kolejnej edycji rządowego programu konkurowało 128 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii w całej Polsce. 93 kandydatów po ocenie formalnej zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne, w których oceniano aplikacyjność badań, innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywację do udziału w programie, zdolności komunikacyjne i znajomość języka angielskiego. Z tej grupy wyłoniono ostatecznie 37 finalistów drugiej edycji Top 500 Innovators, reprezentujących 27 instytucji naukowych z całej Polski.

Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). Szczegółowe informacje na temat projektu oraz pełna lista uczestników dostępne są na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.