fot. Paweł Jaskołka

KoKoS 2019 w kategorii LifeScience dla projektu studenta AGH

Zaprojektowany przez studenta AGH wózek inwalidzki o zwiększonych możliwościach poruszania się zwyciężył w kategorii LifeScience w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKoS 2019. Projekt podniesie komfort osób niepełnosprawnych w codziennym życiu, np. w pracy czy podczas zakupów.

Wózek ma wbudowaną kolumnę elektryczną, której zadaniem jest podniesienie niepełnosprawnej osoby tak, aby mogła ona samodzielnie sięgnąć po przedmiot znajdujący się nawet ponad dwa metry nad głową, np. na półce lub regale, bez ryzyka przewrócenia się. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja może być zastosowana w każdym wózku inwalidzkim. Trwają prace nad udoskonaleniem projektu.

Autorem pracy jest Michał Zwierz, który studiuje Automatykę i Robotykę na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Do tegorocznego Konkursu Konstrukcji Studenckich KoKoS zostało zgłoszonych 36 projektów. Zwycięzcami w pozostałych kategoriach są:

• Railway – lokomotywa (model w skali 1:5,5) realizowana w ramach zawodów Railway Challenge. PUTrain (Politechnika Poznańska),
  • Joker – lokalizator dla nurków rekreacyjnych Wavy (Politechnika Łódzka),
  • Smart Robots – mobilna platforma badawcza Scorpio X (Politechnika Wrocławska),
  • Vehicle – bolid Maria zespołu PUT Motorsport (Politechnika Poznańska),
  • Ecology – motocykl LEM Thunder zespołu LEM Wrocław (Politechnika Wrocławska).