Kładka nożycowa z AGH nagrodzona w konkursach dla młodych inżynierów-konstruktorów

Zbudowana przez studentów AGH ruchoma kładka o skratowaniu nożycowym zajęła pierwsze miejsce w kategorii Joker w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKos oraz II nagrodę w kategorii „Wyzwanie Młodego Inżyniera” w konkursie dla Młodych Inżynierów Builder 4 Young Engineers.

Kładka stanowi nietypowe w budownictwie połączeniem mechanizmu ruchomego z konstrukcją zwykle nieruchomą, jaką jest pomost dla pieszych czy pojazdów Składana konstrukcja może znaleźć zastosowanie jako ruchoma przeprawa nad przeszkodami i pełnić funkcję tymczasowego mostu.

Projekt kładki stworzyli studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii: Adrianna Pustelnik, Oskar Mencel i Jonasz Stępień. Opiekunami projektu byli dr inż. Henryk Ciurej oraz dr inż. Michał Betlej.

To nie jedyny sukces studentów z Wydziału Górnictwa i Geoinżynieri – w konkursie dla Młodych Inżynierów wyróżnienie za analizę konstrukcji ultralekkiej kładki dla pieszych w technologii Tensegrity otrzymali Grzegorz Kaczmarczyk oraz Bartosz Gładysz.

Warto dodać, że wszyscy nagrodzeni studenci należą do Koła Naukowego Mechaniki Konstrukcji „Aksjator”.

W obu konkursach rywalizowali najzdolniejsi studenci konstruktorzy ze wszystkich uczelni w Polsce. KoKoS organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów, a konkurs dla Młodych Inżynierów czasopismo „Builder”.