07.06.2022

Inżynierskie konstrukcje z AGH nagrodzone KoKoSami


Główne nagrody w aż trzech z sześciu kategorii zajęły prace młodych inżynierów z AGH w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKoS 2022. Laureatów poznaliśmy 5 czerwca 2022 r. podczas gali finałowej, która odbyła się w AGH.

Turbina wiatrowa WINDY

 • konstrukcja Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia
 • pierwsze miejsce w kategorii ecology

Turbina wiatrowa WINDY z dyfuzorem o zmiennej średnicy to projekt, który wychodzi naprzeciw wyzwaniu, jakim są niekorzystne warunki wiatrowe. Energia wiatrowa jest powszechnie uważana za niestabilne źródło energii. Turbiny wiatrowe działają tylko w ściśle określonych parametrach wiatru. Projekt turbiny z dyfuzorem o zmiennej średnicy wychodzi naprzeciw tym utrudnieniom. Konstrukcja ma potencjał dla zastosowań w warunkach niesprzyjających klasycznym turbinom o dużej mocy i stanowi dla nich alternatywę. Zakłada rozwiązanie umożliwiające zwiększenie czasu pracy urządzenia w ciągu roku oraz wykorzystanie wiatru o niższych prędkościach.

Autonomiczny łazik planetarny Kalman

 • konstrukcja AGH Space Systems
 • pierwsze miejsce w kategorii smart robots

Kalman to drugi łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems. To udoskonalona wersja poprzednika (Phobos), w której poprawiono rozwiązania pierwszej konstrukcji oraz wprowadzono zupełnie nowe technologie. Rezultatem jest zwinny, czterokołowy pojazd o przeznaczeniu badawczym. Wyposażony został w systemy wizyjne, umożliwiające zdalne sterowanie oraz dokumentowanie terenu. Zamontowany na nim manipulator pozwala na przenoszenie przedmiotów, obsługę paneli operatorskich i wykonywanie innych podobnych czynności. Platforma posiada również tryb jazdy autonomicznej, w którym samodzielnie nawiguje do wskazanych współrzędnych bez konieczności uprzedniego poznania terenu.

W czasie finału KoKoSa Kalman startował w zawodach University Rover Challenge w USA, zajmując czwarte miejsce.

Mobilny detektor promieniowania jonizującego

 • konstrukcja inż. Dawida Pietrucha
 • pierwsze miejsce w kategorii joker

Promieniowanie jonizujące jest nieodczuwalne i niewidzialne dla człowieka, dlatego u niektórych wzbudza strach przed nieznanym. Mobilny detektor został zaprojektowany, zbudowany i zaprogramowany w taki sposób, aby wykrywać promieniowanie jonizujące i dokonywać precyzyjnego pomiaru liczby detekcji. Urządzenie zostało zbudowane w oparciu o licznik Geigera-Müllera, ponadto, korzystając z losowości czasu pomiędzy kolejnymi detekcjami, zaimplementowano algorytm do uzyskiwania liczb prawdziwie losowych wykorzystany w symulatorze rzutu kością do gry np. D&D. Konstrukcja została wykonana w ramach pracy inżynierskiej, której opiekunem był dr inż. Paweł Janowski.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach głównych:

 • vehicle – rakieta R4 „Lynx” (Politechnika Wrocławska),
 • life upgrade – biomechaniczna proteza ludzkiej kończyny dolnej (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie),
 • railway – nowoczesny wózek wagonu towarowego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).


W tym roku przyznano także KoKoSy w kategoriach specjalnych:

 • hit komercyjny – LEM SSV (Politechnika Wrocławska),
 • mistrz innowacji – robot do zwalczania stonki ziemniaczanej (Politechnika Białostocka),
 • heros konstrukcji – Krzysztof Lingo (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).


Autorzy najlepszych konstrukcji w kategoriach głównych otrzymali nagrody finansowe w wysokości 4 tys. zł, a w kategoriach specjalnych – 2 tys. zł.