I miejsce studenta AGH w konkursie „Pokaż, co potrafisz”

Jakub Łęgowik, wiceprezes koła naukowego „KNGK Geoinformatyka” działającego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, został lauteratem III trzeciej edycji konkursu: „Pokaż, co potrafisz”, który został zorganizowany przez firmę „Geomatyka-Kraków”.

Zadaniem tegorocznego konkursu było stworzenie minigeoportalu internetowego z wykorzystaniem oprogramowania „Open Source”. Student AGH zintegrował dwie aplikacje i oprogramował kilka bibliotek, tworząc tym samym portal internetowy, który uzyskał roboczą nazwę „Geoportal v1.0”.

Program został napisany w języku JavaScript z wykorzystaniem darmowych bibliotek: „OpenLayers”, „GeoExt” i „ExtJS”. Program korzysta z darmowej i otwartej bazy danych „PostGIS”, w której składowane są dane przestrzenne oraz z aplikacji „Geoserver” (jako aplikacji serwerowej udostępniającej dane przestrzenne).

Opracowana aplikacja pozwala na:
•    wczytywanie do mapy danych przestrzennych zawartych w bazie danych „PostGIS” lub „Geoserver”
•    dokonywanie edycji zarówno samej geometrii obiektów, jak również atrybutów wraz z zapisem zmian bezpośrednio w bazie danych
•    prowadzenie na zbiorze danych selekcji atrybutowej
•    wykonywanie prostych interpolacji siatki regularnej, bazując na atrybutach warstwy aktualnie dodanej do mapy

„Geoportal v1.0” dostarcza możliwość automatycznego pobierania legendy z serwera w postaci XML i interpretuje go jako kolorową grafikę opisującą wszystkie symbole mapy. Przeglądanie atrybutów obiektów możliwe jest w postaci tabeli, gdzie zawarte są wszystkie obiekty, a także w postaci pojedynczych rekordów dotyczących tylko jednego wybranego obiektu z mapy.

Nagrodą w konkursie jest dwumiesięczny staż. Wysokość miesięcznego wynagrodzenia wynosi 5000 zł na miesiąc.

Jury Konkursu dodatkowo przyznało dwa wyróżnienia za prace Kingi Królikowskiej, studentki Geodezji i Kartografii oraz Kamila Furtaka, studenta Inżynierii Środowiska. Obydwoje studiują na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.