05.01.2021

„Gwiazda Horyzontu 2020" dla naukowczyni z AGH


Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w Krakowie przyznał „Gwiazdy Horyzontu 2020” – honorowe tytuły dla najaktywniejszych uczestników oraz podmiotów z województwa małopolskiego i podkarpackiego w kończącym się programie ramowym Komisji Europejskiej – Horyzont 2020. W kategorii „nagrody indywidualne” nagrodzona została dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH.

Naukowczyni z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej została w minionym roku laureatką prestiżowego ERC Starting Grant przyznawanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Był to pierwszy grant ERC w historii AGH.

Dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH otrzymała 1,7 mln euro na projekt badawczy dotyczący innowacyjnych materiałów izolacyjnych, które pozwolą zmniejszyć codzienne zużycie energii. Projekt inspirowany jest naturą. Poprzedzały go badania włosów niedźwiedzia polarnego i piór pingwinów, bogatych w cenną keratynę, a jednocześnie odznaczające się specyficzną geometrią zapewniającą wyjątkowe właściwości termiczne. Celem badań jest opracowanie materiału odwzorowującego właściwości izolacyjne znane w naturze. Bazował on będzie na włóknistych membranach skutecznie odprowadzających, ale też uwalniających ciepło - w zależności od potrzeby. To z kolei doprowadzi m.in. do obniżenia zużycia energii. Tego typu rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w branży budowlanej jako izolacja budynków, w urządzeniach elektronicznych czy infrastrukturze okablowania.

Poza laureatami „nagród indywidualnych” kapituła konkursu „Gwiazdy Horyzontu 2020” wyłoniła zwycięzców w kategoriach „uczelnia”, „instytut badawczy” oraz „przedsiębiorca”. Przyznała także nagrody specjalne za popularyzację nauki i programu Horyzont 2020.