21.01.2020

Grant z programu LIDER X dla badaczki z AGH


fot. Centrum Obsługi Projektów AGH

Laureaci X edycji programu LIDER podczas uroczystej gali odebrali symboliczne czeki na realizację swoich projektów badawczych. Jedną z wyróżnionych młodych naukowców jest dr inż. Marta Marczak z Akademii Górniczo-Hutniczej, która pod lupę wzięła polskie elektrownie węglowe emitujące spore ilości metali ciężkich i z pomocą sztucznej inteligencji będzie tę emisję ograniczać.

Projekt badaczki z AGH nosi tytuł „Prognozowanie dystrybucji Hg i As w procesie spalania węgli kamiennych i brunatnych w kotłach pyłowych i oczyszczania spalin z wykorzystaniem modeli regresyjnych i sieci neuronowych”. Jego celem jest opracowanie oryginalnego narzędzia, jakim będzie system wirtualnie sprzężony z pomiarami on-line dla kotłów węglowych. System ten umożliwi optymalizację procesu spalania paliwa i oczyszczania powstałych spalin w aspekcie minimalizacji emisji silnie toksycznych As i Hg do wszystkich elementów środowiska. Implementacja powstałego produktu do polskiej energetyki ograniczy emisję Hg i As oraz pozwoli na spełnienie wymagań formalno-prawnych (konkluzji BAT) dla LCP. Na realizację swoich badań dr inż. Marta Marczak otrzymała 1 465 361,25 zł

Program LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju skierowany jest do młodych naukowców, którzy kierują zespołem badawczym i realizują projekty z potencjałem wykorzystania w gospodarce. Wnioski o dofinansowanie w X edycji złożyło 233 młodych naukowców. 42 z nich otrzyma w sumie niemal 59 mln zł.

Uroczysta gala programu LIDER X odbyła się 16 stycznia 2020 r. w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło XI edycję programu LIDER. Termin naboru wniosków trwa do 16 marca br.