23.07.2018

Dziewięć dyscyplin z AGH na listach rankingowych GRAS 2018


Zespół ShanghaiRanking Consultancy opublikował wyniki prestiżowego zestawienia – Global Ranking of Academic Subjects (GRAS 2018). Na listach rankingowych znalazło się aż dziewięć dyscyplin naukowych z AGH.

AGH jako jedyna uczelnia z Polski znalazła się w pierwszej trzydziestce uczelni w zakresie górnictwa i w pierwszej setce w zakresie inżynierii metali w drugiej edycji GRAS 2018.

W obszarze ENGINEERING AGH zajęła najwyższe pozycje spośród polskich szkół wyższych w zestawieniach obejmujących następujące dyscypliny naukowe:
 • Mining & Mineral Engineering – 28 pozycja na świecie (awans z 32 miejsca w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia),
 • Metallurgical Engineering – przedział: 76-100,
 • Instruments Science & Technology – przedział: 101-150,
 • Automation & Control – przedział: 151-200,
 • Mechanical Engineering – przedział: 151-200,
 • Energy Science & Enginnering – przedział: 301-400.
  Ponadto AGH jest też notowana w dyscyplinie:
 • Chemical Enginnering – przedział: 401-500.
W obszarze NATURAL SCIENCES AGH uzyskała najlepsze wyniki wśród polskich uczelni technicznych, plasując się na lokatach:
 • w dyscyplinie Mathematics – przedział: 301-400,
 • w dyscyplinie Physics  – przedział: 201-300.

Global Ranking of Academic Subjects jest prestiżowym, międzynarodowym zestawieniem, w którym uczelnie oceniane są w 54 dyscyplinach naukowych. Dyscypliny pogrupowane są w pięciu głównych obszarach: NATURAL SCIENCES, ENGINEERING, LIFE SCIENCES, MEDICAL SCIENCES ORAZ SOCIAL SCIENCES. W opublikowanym rankingu oceniono ponad 4000 uczelni.

Zestawienie GRAS zostało przygotowane w oparciu o kryteria uwzględniające m.in. liczbę publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach na świecie, cytowalność prac opublikowanych przez pracowników uczelni, stopień współpracy międzynarodowej oraz liczbę przyznanych najbardziej prestiżowych nagród za prace naukowe.

Global Ranking of Academic Subjects został stworzony przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, który odpowiedzialny jest za publikację najważniejszego zestawienia szkół wyższych, czyli Academic Ranking of World Universities (ARWU), zwanego rankingiem szanghajskim.