fot. Leszek Zych

Dr Łukasz Krzyżowski laureatem Nagrody Naukowej „Polityki”

Dr Łukasz Krzyżowski z Wydziału Humanistycznego został laureatem 17. edycji Nagród Naukowych „Polityki” w kategorii nauk społecznych.

Dr Łukasz Krzyżowski, na co dzień kierownik Pracowni Badania Problemów Starzenia się Społeczeństw Wydziału Humanistycznego, bada wpływ środowiska migrantów na kształtowanie się otwartości społeczeństwa polskiego. W centrum jego zainteresowań naukowych leży analiza zmian, jakie dokonują się w migrantach pochodzących z dużych polskich miast, którzy mają codzienny kontakt z różnorodnością kulturową, mieszkając w Londynie, Berlinie, Birmingham i Monachium.

Jak wynika z jego badań, kontakt z „innymi" nie zmienia uprzedzeń, jeśli ci nie należą do grona bliskich osób, jednak zapośredniczony przez migrantów kontakt z różnorodnością stopniowo wpływa na większą otwartość również tych, którzy zostali w kraju. Realizowane przez dr. Krzyżowskiego projekty mają walory praktyczne w zakresie rozpoznania mechanizmów formowania się uprzedzeń i nietolerancji lub odwrotnie – rozwoju większej wrażliwości i otwartości społecznej.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 22 października br., kapituła konkursowa wręczyła nagrody pięciu laureatom oraz dziesięciu finalistom w następujących dziedzinach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. Młodzi naukowcy otrzymali dyplomy oraz stypendia w wysokości 20 tys. złotych (dziesiątka finalistów otrzymała 5 tys. zł).

Wyróżnienie to przypada w udziale naukowcom z AGH już po raz piąty. W 2016 r. główną nagrodę w kategorii nauk technicznych otrzymała dr inż. Urszula Stachewicz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, w 2015 r. główną nagrodę w tej samej kategorii otrzymał dr inż. Jerzy Domżał z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, w 2013 r. laureatem był dr hab. inż. Piotr Faliszewski z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, a w 2012 r. nagrodzono dr. hab. inż. Grzegorza Nalepę z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.