Przekrój przez nanowłókna polimerowe, które mogą być wykorzystane do konstrukcji nanogąbek.

Dr hab. inż. Urszula Stachewicz zrealizuje projekt badawczy w ramach programu First Team

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w ramach rozstrzygniętego czwartego konkursu w programie First Team przyznała dr hab. inż. Urszuli Stachewicz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej grant w wysokości 2 mln zł na realizację projektu „Nanogąbki do leczenia atopowego zapalenia skóry”.

Międzynarodowy zespół naukowy kierowany przez badaczkę z Akademii Górniczo-Hutniczej będzie opracowywał system opatrunków na bazie nanowłókien polimerowych i olejków eterycznych do leczenia m.in. atopowego zaplenia skóry i alergicznych reakcji na skórze. Celem naukowców jest m.in. zapewnienie kontrolowanego i długiego sposobu uwalniania substancji leczniczych do nawilżania suchej i podrażnionej skóry.

Nanowłókna, które są milion razy cieńsze niż ludzki włos, tworzą bardzo duże aktywne powierzchnie, a splątane siatki tych włókien charakteryzują się bardzo wysoką porowatością sięgającą nieraz ponad 95%. W projekcie zostanie opracowany innowacyjny mechanizm uwalniania substancji leczniczych z nanogąbek stworzonych na bazie nanowłókien, aby zapewnić długotrwały efekt leczniczy. Badania naukowe będą oparte na zastosowaniu zaawansowanej mikroskopii w celu zbadania zwilżalności nanowłókien do opracowania nowych teorii i mechanizmów pomocnych w uwalnianiu substancji leczniczych z nanogąbek.

Projekt będzie realizowany we współpracy z partnerami z USA (Massachusetts Institute of Technology i Harvard Medical School) oraz z Izraela (Technion – Israel Institute of Technology).

Do czwartego konkursu w programie First Team zgłoszono 78 wniosków, z których recenzenci i eksperci zarekomendowali do finansowania jedenaście projektów na łączną kwotę 21,6 mln zł. Środki przyznane przez FNP pozwolą wyróżnionym liderkom i liderom na stworzenie zespołów badawczych i sfinansowanie miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych.

Program First Team wspiera młodych badaczy na kluczowym etapie kariery, kiedy rozpoczynają budowanie swojej samodzielności naukowej i pomaga im w podejmowaniu najciekawszych wyzwań naukowych, wspierając w tworzeniu pierwszych zespołów badawczych. Na prace badawczo-rozwojowe można otrzymać ok. 2 mln zł na trzy lata. Granty są finansowane ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.