Doktorantka z AGH laureatką konkursu „Interstudent 2012”

Pani Alona Nad z Ukrainy, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, decyzją jury Konkursu „Interstudent 2012” została uznana za najlepszą zagraniczną studentkę w Polsce w kategorii doktorantów.

Pani Alona Nad jest obecnie na IV roku studiów doktoranckich na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Ma dwanaście publikacji w zeszytach naukowych uczelni z Polski, Ukrainy, Rosji i Czech. Działa w kole naukowym AGH „Pro Futuro", a także od dwóch lat zasiada w komitecie organizacyjnym Międzynarodowych Konferencji Młodych Uczonych. Oprócz własnej pracy badawczej równie ważna jest dla niej pomoc innym studentom zagranicznym, którzy tak jak ona przyjechali do Polski, aby zdobyć wyższe wykształcenie. Pani Alona Nad jest kuratorem grupy studentów z Polskiego Wydziału Technicznego, którzy zdobywają podwójny dyplom magistra AGH i Politechniki w Doniecku. Opiekuje się również naukowcami-stażystami z Rosji i Ukrainy.

Jej historia z kształceniem w Polsce rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy podczas studiów na Politechnice Donieckiej podjęła naukę języka polskiego na Polskim Wydziale Technicznym. W 2007 roku wygrała stypendium rządu polskiego i rozpoczęła semestralną naukę w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studiując jednocześnie na Politechnice Donieckiej i w AGH, obroniła pracę magisterską na obu uczelniach w tym samym czasie. Była pierwszą studentką, której w ramach programu współpracy między Politechniką w Doniecku a AGH, udało się to osiągnąć.

„Interstudent" organizowany jest przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy", a jego współorganizatorami są: Parlament Studentów RP oraz Krajowa Reprezentacja Doktorantów. Konkurs kierowany jest do studentów zagranicznych studiujących w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich (w uczelniach publicznych i niepublicznych; na studiach w języku polskim i języku obcym), których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje pomosty międzykulturowe.