Badacze z AGH zacieśnią współpracę z naukowcami z niemieckich uczelni

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła decyzję o wyborze projektów, które będą realizowane w latach 2021–2022 przez polskie i niemieckie instytucje akademickie i naukowe w ramach programu bilateralnej wymiany naukowców między Polską a Niemcami. Na liście 10 projektów rekomendowanych do finansowania znalazły się aż trzy wnioski przygotowane przez AGH i niemieckich partnerów.

Zakwalifikowane projekty:

Colloidal Magnetic Quantum Dots: growth and in-situ synchrotron study

• Partner: Universität Hamburg
  • Kierownik projektu ze strony AGH: dr hab. inż. Marcin Sikora, Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH
  • Kwota dofinansowania dla AGH: 24 900 zł
  • Cel projektu: poszukiwanie efektywnych metod kontrolowanej syntezy koloidalnych magnetycznych kropek kwantowych (nanocząstek) o ściśle określonej strukturze i właściwościach magnetycznych z wykorzystaniem reaktorów mikroprzepływowych oraz rozwinięcie metody syntezy bardziej wyrafinowanych układów nanocząstek magnetytowych domieszkowanych cynkiem i pokrytych biokompatybilnymi powłokami polimerowymi.

Development and verification of thermo-mechanical parameters of hot processing of PM composites based on a titanium alloy directed towards manufacturing of structural elements

• Partner: Technische Universität Bergakademie Freiberg
  • Kierownik projektu ze strony AGH: dr hab. inż. Tomasz Śleboda, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Katedra Plastycznej Przeróbki Metali
  • Kwota dofinansowania dla AGH: 25 000 zł
  • Cel projektu: opracowanie podstaw technologii przeróbki plastycznej na gorąco kompozytów na osnowie stopu tytanu wykonanych z zastosowaniem technologii metalurgii proszków oraz weryfikacja otrzymanych rezultatów poprzez wytworzenie kompozytów w warunkach laboratoryjnych lub przemysłowych i poprzez ocenę ich podstawowych własności determinujących ich zastosowanie na elementy konstrukcyjne.

• Partner: Technische Universität Dresden
  • Kierownik projektu ze strony AGH: dr hab. inż. Marek Wojtaszek, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Katedra Plastycznej Przeróbki Metali
  • Kwota dofinansowania dla AGH: 25 000 zł
  • Cel projektu: opracowanie podstaw technologii wytwarzania kompozytów na osnowie stopu tytanu umacnianych cząstkami z zastosowaniem konkurencyjnej cenowo metody opartej na metalurgii proszków, a w kolejnym etapie opracowanie podstaw nowatorskiej technologii wytwarzania bazujących na tych kompozytach struktur hybrydowych, poprzez nanoszenie na ich powierzchnie warstw tytanowych metodą przyrostową.

Celem konkursów NAWA jest wsparcie mobilności naukowców w realizacji projektów badawczych uzgodnionych i prowadzonych wspólnie przez partnerów z krajów partnerskich. W programie wymiany bilateralnej naukowców pokrywane są koszty wymiany osobowej.