fot. dr inż. Paweł Małecki

Artystyczno-techniczne osiągnięcie doktorantki AGH

Absolwentka Inżynierii Akustycznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, a obecnie doktorantka AGH mgr inż. Katarzyna Sochaczewska zdobyła brązowy medal w międzynarodowym konkursie z dziedziny audio na najlepsze nagranie w kategorii Traditional Studio Recording.

Nagranie oraz produkcja zostały zrealizowane w studiu nagraniowym „Kotłownia”. Promotorem pracy dyplomowej naszej laureatki był prof. dr hab. inż. Jerzy Wiciak, a opiekunem nagrodzonego projektu dr inż. Paweł Małecki.

Nagraniami czynnie zajmuję się od czasu powstania studia „Kotłownia”. System, w którym zdecydowałam się wykonać post produkcję, czyli surround, poznałam, pisząc pracę magisterską. Dużą motywacją była dla mnie współpraca z muzykami reprezentującymi bardzo wysoki poziom oraz opieka naukowa prof. Jerzego Wiciaka i dr. Pawła Małeckiego – powiedziała mgr inż. Katarzyna Sochaczewska.

Konkurs odbył się w Mediolanie podczas 144. konferencji Audio Engineering Society (AES) największej na świecie organizacji zrzeszającej inżynierów dźwięku. Wzięli w nim udział studenci i doktoranci z całego świata reprezentujący uczelnie artystyczne oraz ośrodki naukowe specjalizujące się w nagraniach dźwiękowych. W jury zasiedli uznani realizatorzy i reżyserzy dźwięku, wielokrotni zdobywcy nagród Grammy, a także autorzy najbardziej znanych podręczników do produkcji muzycznej. W ocenie liczyła się techniczna poprawność wykonania nagrania i miksu, kreatywne wykorzystanie narzędzi oraz prezentacja materiału. Dla młodych realizatorów dźwięku konkurs stanowi szansę na zaprezentowanie swoich prac przed szeroką publicznością oraz zmierzenie się z konstruktywna krytyką uznanych producentów i inżynierów dźwięku.

Zachęcamy do wysłuchania nagrodzonego nagrania.