16.07.2020

AGH wykształciła najwięcej absolwentów-milionerów wśród polskich uczelni

Według rankingu przygotowanego przez Pracownię Ekonomiczną 2033 Akademia Górniczo-Hutnicza wykształciła najwięcej absolwentów, których majątki przekraczają 100 mln euro. Wynik rankingowy AGH to 11 osób (w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem to wzrost o jedną osobę).

Ranking Milionerów składa się z trzech części. Pierwsza z nich nadaje miejsca rankingowe uczelniom uzależnione od liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro.

W drugiej części sklasyfikowano uczelnie pod względem majątku ich najbogatszych absolwentów. W tej kategorii na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski przed Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła czwarte miejsce.

W trzeciej części porównano miasta, w których studia skończyły osoby posiadające majątek przekraczający 100 mln euro. Ten ranking wygrała Warszawa (22 milionerów) przed Krakowem (20 milionerów) i Wrocławiem (7 milionerów).

Ranking został opracowany po raz czwarty. Oparto go o publicznie dostępne informacje takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.). Dane o wykształceniu absolwentów – multimilionerów były wyszukiwane zarówno w sposób standardowy – na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy – nieco bardziej skomplikowany i kuluarowy, gdyż wiele majętnych osób, ceniąc swą prywatność, nie udostępnia żadnych informacji na ten temat.

Szczegóły rankingu