21.11.2014

AGH „Uniwersytetem Młodych Wynalazców”


Miło nam poinformować, że projekt pracowników Katedry Elektroniki Wydziału Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji znalazł się wśród zwycięskich projektów w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „Uniwersytet Młodych Wynalazców”.

 

„Uniwersytet Młodych Wynalazców” to nowy program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który ma wzmocnić współpracę między gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi oraz uczelniami w rozwoju aktywności naukowej uczniów pod kątem innowacyjności i kreatywności.

 

Projekt pn. „Mechanizm sterowania dostępem do kanału sieciowego dla węzłów mobilnych sieci Internet of Things” został nagrodzony w I edycji tego programu. Będzie on nadzorowany przez zespół pracowników naukowych Katedry Elektroniki WIEiT pod kierunkiem dr. hab. inż. Marka Miśkowicza. W skład zespołu wejdą dr inż. Dariusz Kościelnik oraz mgr inż. Jakub Szudyczyński. Projekt będzie realizowany przy udziale uczniów z Gimnazjum nr 16 w Krakowie.

 

Celem projektu jest zapoznanie wybitnie uzdolnionych uczniów z metodami pracy naukowej na przykładzie realizacji zadania badawczego, które należy do najbardziej dynamicznie rozwijanych obszarów zaawansowanych technologii komputerowych i telekomunikacyjnych. Interesującym zagadnieniem naukowym, jakie zostanie podjęte, jest wykorzystanie mechanizmów losowych do rozwiązywania problemów technicznych.

 

Gimnazjum nr 16 w Krakowie, którego uczniowie będą brali udział w projekcie, znajduje się od lat w czołówce małopolskiego rankingu szkół gimnazjalnych zarówno pod względem wyników uzyskiwanych przez uczniów z egzaminu gimnazjalnego, jak również osiągnięć w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. W projekcie wezmą udział uczniowie klasy o rozszerzonym programie z matematyki, fizyki i informatyki, w tym laureaci olimpiad matematycznych i informatycznych. Opiekunami uczniów ze strony szkoły będą mgr Beata Chodacka oraz mgr Karolina Kołodziej.