fot. arch. AGH Space Systems

AGH Space Systems wśród 10 najlepszych zespołów na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich

Zespół AGH Space Systems zajął 10 miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 60 drużyn z najlepszych uczelni technicznych na świecie, z czego do finałowej rywalizacji przystąpiło 40.

European Rover Challenge to jedne z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych. Wydarzenie skupia wokół siebie nie tylko specjalistów z dziedziny robotyki planetarnej i konstruktorów łazików, ale także przedstawicieli świata nauki i biznesu oraz sektora new-tech.

Głównym zadaniem drużyn było skonstruowanie w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars.

Na startujące w zawodach łaziki, w tym reprezentującego AGH Kalmana, czekało pięć konkurencji opartych na tzw. roadmapach, czyli dokumentach strategicznych przyszłych misji robotycznych NASA i ESA. Ich celem było kompleksowe pokazanie możliwości stworzonego robota i jego zdalnej nawigacji:

• Science task – przy użyciu dowolnej techniki robot marsjański miał pobrać z głębszych warstw Mars Yardu próbkę gleby i odpowiednio ją zabezpieczyć tak, by nadawała się do późniejszego badania;
  • Maintenance task – zadanie rozgrywające się nie na polu marsjańskim, a w jego bliskim sąsiedztwie. Robot musiał pokonać wyznaczoną trasę do celu, jakim była maszyna, przy której należało wykonać sekwencję kilku operacji, w tym: przełączanie włączników do właściwych pozycji, pomiar parametrów elektrycznych, obserwację panelów kontrolnych;
  • Collection task – w tym zadaniu robot musiał dotrzeć na z góry wyznaczone miejsce, znaleźć przedmiot o wadze max. 300g, który został tam ukryty, podnieść go za pomocą chwytaka i przewieźć w docelowe miejsce;
  • Traverse task (ślepa nawigacja) – na terenie Mars Yardu ustawionych zostało kilkanaście znaczników z QR kodami. Zadaniem zespołu było dotarcie robotem w wyznaczone na mapie miejsca. Członkowie drużyny nie mogli w nawigacji posługiwać się widokiem z kamery robota, jedyne czym dysponowali to mapa terenu;
  • Presentation task – drużyny w określonym czasie miały m.in. zaprezentować zespół i kwestie jego zarządzania, poszczególne etapy powstawania projektu, doboru narzędzi, wybranych rozwiązań, największe wyzwania napotkane podczas konstrukcji robota oraz zaproponowane rozwiązania.

AGH Space Systems, oprócz biorącego udział w rywalizacji Kalmana, zaprezentował także Phobosa, którego można było oglądać w specjalnie przygotowanej przez organizatorów edukacyjnej strefie pokazów naukowo-technologicznych.

Zawody European Rover Challenge odbyły się w dniach 14-16 września 2018 r. w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. Współorganizatorem wydarzenia była m.in. Europejska Fundacja Kosmiczna.

Do organizatorów spłynęły dokumentacje konkursowe m.in. od zespołów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii, Włoch, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Meksyku. Polskę, oprócz Akademii Górniczo-Hutniczej, reprezentowały m.in. Politechnika Białostocka, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska czy Politechnika Wrocławska.

W zawodach zwyciężyła drużyna z Politechniki Świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajął zespół reprezentujący Politechnikę Łódzką, a trzecie studenci z University of Toronto w Kanadzie.