fot. archiwum AGH Space Systems

AGH Space Systems na podium w zawodach sond kosmicznych

W prestiżowych międzynarodowych zawodach CanSat Competition zespół AGH Space Systems uzyskał wynik 94,902% i zajął trzecie miejsce. Do rywalizacji, która polegała na symulacji prawdziwej misji kosmicznej, stanęło niemal 100 drużyn z całego świata, z których do ścisłego finału zakwalifikowały się 42.

Zadaniem studenckich zespołów było zbudowanie niewielkiej sondy planetarnej, która opadając, po uprzednim wystrzeleniu na wysokość 700 m, miała zbierać określone dane.

Najpierw jury sprawdziło poprawność wykonania sondy pod względem wymogów konkursu (flight readiness review). Następnie dostarczona przez organizatorów rakieta wynosiła sondę na określony pułap. Tam, po oddzieleniu się od rakiety i przy zachowaniu orientacji przestrzennej, miała ona dokonać kompleksowych pomiarów ciśnienia i temperatury. Zebrane parametry wraz z danymi dotyczącymi lotu były w czasie rzeczywistym przesyłane do naziemnej stacji kontroli. Na tej podstawie rywalizujące zespoły przygotowywały finalną prezentację z analizą lotu i zebranych parametrów (post flight presentation).

CanSat to największy i najbardziej prestiżowy konkurs akademickich technologii satelitarnych, który organizowany jest przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne, Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki oraz NASA. Zawody odbyły się w dniach 14-16 czerwca 2019 r. w  Stephenville w Teksasie.

Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentowało pięcioro studentów. Przypomnijmy, że to nie pierwszy sukces AGH Space Systems w CanSat Competition: w 2015 r. studenci AGH zajęli pierwsze miejsce, a w 2016 r. – piąte.