08.07.2019

AGH Solar Boat kolejny raz na podium w zawodach łodzi solarnych w Monako


fot. Dorota Grzegorczyk, KSAF AGH

Zespół AGH Solar Boat drugi rok z rzędu zajął trzecie miejsce w najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie Monaco Solar & Energy Boat Challenge.

W wyścigu wzięły udział drużyny z całego świata, a łodzie startowały w trzech kategoriach – V20, Open Class oraz A Class, w której rywalizował zespół AGH Solar Boat.

Podczas zawodów sprawdzane były m.in. zwrotność, szybkość i efektywność energetyczna. Rywalizacja składała się z trzech oddzielnie ocenianych konkurencji. W slalomie łodzie zmierzyły się pojedynczo (na czas) z dystansem o długości 400 m. Konkurencja przede wszystkim sprawdzała zwrotność łodzi, umiejętności sternika oraz zastosowane systemy stabilizacji. Z kolei fleet race to wspólny wyścig wszystkich łodzi, w którym liczona była ilość okrążeń toru w przeciągu trzygodzinnego rejsu. W tej konkurencji kluczowa była minimalizacja oporów, a jej celem – sprawdzenie efektywności zastosowanych rozwiązań w układzie panele fotowoltaiczne – akumulatory – napęd. W najważniejszej konkurencji championship race dwie łodzie ścigały się burta w burtę w teście prędkości na specjalnym torze o dystansie 600 m. Szanse na sukces w tym wyścigu zwiększały konstrukcje podnoszące prędkość i zwrotność łódzi, takie jak hydroskrzydła.

Do finalnego sukcesu AGH Solar Boat przyczyniła się przede wszystkim odpowiednia konstrukcja łodzi oraz redukcja oporów hydrodynamicznych. Aby sprostać rygorystycznym wymaganiom zawodów studenci AGH skupili się nad ograniczeniem zanurzonej objętości kadłuba do minimum, co umożliwiły hydroskrzydła. Istotą ich działania jest wytwarzanie siły nośnej podnoszącej kadłub ponad powierzchnię wody. Dzięki hydroskrzydłom na przednim pylonie możliwe było wynoszenie dziobu ponad fale oraz stabilizacja łodzi w trudnych warunkach morskich. Ponadto, aby zmniejszyć opory kadłuba, należało do minimum ograniczyć masę łodzi. Dlatego do budowy kadłuba studenci wykorzystali laminat epoksydowo-węglowy. Kolejnym wyzwaniem był dobór zespołu napędowego o odpowiednio niskiej masie i małych gabarytach przy jednoczesnym uzyskaniu wysokiej sprawności.

Zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge, które odbywają się na wodach okalających dzielnicę Monako Monte-Carlo, to jedne z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń związanych z tematyką łodzi solarnych. Powstały z myślą o rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz promowaniu innowacyjnych działań w tej dziedzinie.

Relacja fotograficzna KSAF AGH z zawodów