24.06.2021

AGH po raz piąty triumfuje w rankingu multimilionerów

Akademia Górniczo-Hutnicza po raz piąty została zwycięzcą rankingu mierzonego liczbą absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro. Uczelnia w ciągu minionego roku pozostała na tym samym poziomie – 11 absolwentów.

Ranking Szkół Wyższych mierzony majątkiem najbogatszych Polaków został opracowany przez Pracownię 2033. Zestawienie składa się z trzech części. Pierwsza część nadaje miejsca rankingowe uczelniom, uzależnione od liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro. Warto podkreślić, że od pierwszej edycji rankingu liderem w tej kategorii pozostaje AGH.

Miejsce w rankinguUczelniaAbsolwenci z majątkiem powyżej 100 mln euro
1Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie11
2Uniwersytet Warszawski10
3Politechnika Warszawska6
4Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie5
5Politechnika Łódzka4
6Politechnika Śląska w Gliwicach3
6Politechnika Wrocławska3
6Uniwersytet Łódzki3
6Uniwersytet Wrocławski3

W drugiej części autorzy sumują majątek najbogatszych absolwentów. W tym zestawieniu 1 miejsce zajmuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a nasza uczelnia została sklasyfikowana na 5 pozycji.

Z kolei w trzeciej części ujęto miasta, w których mieszkają najbogatsi absolwenci szkół wyższych. Kraków nieznacznie ustępuje miejsca Warszawie, plasując się na 2 miejscu. Autorzy przeanalizowali również wzrost liczby multimilionerów w danym mieście. W pierwszej trójce widoczny jest remis – każde zyskało po 1 absolwencie.

Miejsce w rankinguMiastoAbsolwenci z majątkiem powyżej 100 mln euro
1Warszawa23 (+1)
2Kraków21 (+1)
3Wrocław8 (+1)
4Poznań6
5Łódź6 (+1)
6Gliwice3
6Katowice3

Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o informacje dostępne publicznie takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.). Z kolei dane o wykształceniu absolwentów zbierane są zarówno w sposób standardowy – na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy – nieco bardziej skomplikowany i kuluarowy, gdyż wiele majętnych osób, nie udostępnia żadnych informacji na ten temat.