Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. arch. BON AGH

AGH jedną z dwóch polskich uczelni, która będzie realizować program „Dostępność plus”

AGH jako jedna z dwóch polskich uczelni została sygnatariuszką programu Dostępność plus. W uroczystej inauguracji, która odbyła się 23 kwietnia w Warszawie, uczestniczył Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Dostępność plus to jedno z pięciu priorytetowych działań rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Konferencja inaugurująca program odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Podczas wydarzenia doszło do podpisania deklaracji Partnerstwo na rzecz dostępności.

Celem programu jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Służyć temu ma poprawa dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym.

Deklaracja została podpisana przez przedstawicieli rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, instytucji publicznych i mediów. Sygnatariusze dokumentu zobowiązali się kierować ideą dostępności i równego traktowania oraz wspólnie dążyć do wyrównania szans i dostępu wszystkich obywateli do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu, informacji i środków komunikacji.

Lista sygnatariuszy

Planowane działania realizowane będą w ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

W AGH studiuje ok. 500 osób niepełnosprawnych. Uczelnia od lat podejmuje działania na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością, realizując program „AGH uczelnią przyjazną wobec osób niepełnosprawnych”. Jednostką uczelni, która koordynuje działania w tym zakresie, jest Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH. Dzięki działaniom BON oraz władz uczelni na terenie kampusu AGH rozwija się infrastruktura przystosowana do użytku osób niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są między innymi specjalistyczne podjazdy, windy, oznaczenia sal w języku Braille’a, czy bankomaty dla osób niewidomych i słabowidzących. Ponadto działalność AGH została nagrodzona m.in. w ogólnopolskim konkursie „Lodołamacze”, którego ideą jest przełamywanie uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Stopka