03.02.2017

AGH „Diamentem Forbesa”


W najnowszym rankingu „Diamenty Forbesa 2017”, prezentującym najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy w Polsce, Akademia Górniczo-Hutnicza została sklasyfikowana na 90 miejscu, zajmując tym samym najwyższą pozycję spośród wszystkich polskich uczelni, wśród przedsiębiorstw z przychodami powyżej 250 mln zł. AGH została po raz pierwszy ujęta w tym prestiżowym zestawieniu.

W tegorocznej edycji rankingu Diamenty Forbesa znalazło się blisko 2,4 tys. firm. Na liście najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw znalazły się te, które w latach 2013–2015 zwiększyły swoją wartość przynajmniej o 23% rocznie. Nagrodzone podmioty podzielono na trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży: firmy duże (powyżej 250 mln zł), firmy małe (5-50 mln zł) oraz firmy średnie (50-250 mln zł).

Laureaci rankingu Diamenty Forbesa 2017 – zestawienie ogólnopolskie

Ponadto w rankingu regionalnym AGH utrzymuje również pozycję lidera, zajmując drugie miejsce w województwie małopolskim.

Laureaci Diamentów Forbesa – województwo małopolskie

Wysoką pozycję w klasyfikacji AGH bez wątpienia zawdzięcza innowacyjnemu podejściu do biznesu i komercjalizacji nauki. Wśród największych i najważniejszych osiągnięć znalazły się otwarte w 2015 r. Centrum Energetyki AGH oraz uruchomiony w tym samym roku najpotężniejszy superkomputer w historii Polski – Prometheus. Ogromny wpływ ma także intensywna współpraca uczelni z firmami z branży górniczej, hutniczej, metalurgicznej, paliwowej, energetycznej czy wydobywczej. AGH kładzie także nacisk na kontakty z przedsiębiorstwami informatycznymi oraz telekomunikacyjnymi. W każdej z tych dziedzin toczą się intensywne prace badawczo-rozwojowe, a to skutkuje wdrożeniami i patentami.

Zestawienie „Diamenty Forbesa 2017”, opracowane na podstawie danych finansowych pochodzących z oficjalnych informacji przekazanych przez przedsiębiorstwa, już po raz dziesiąty przygotowała firma Bisnode Polska w porozumieniu z redakcją miesięcznika „Forbes”.