08.02.2021

Absolwent studiów I stopnia autorem jednej z najlepszych prac dyplomowych z mechaniki

Inż. Maurycy Chronowski – absolwent studiów I stopnia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki – zajął trzecie miejsce w XX ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym (za rok 2019/2020).

Nagrodzona dysertacja, której promotorem jest dr hab. inż. Maciej Kłaczyński, nosi tytuł Zastosowanie urządzeń mobilnych do wibroakustycznej diagnostyki choroby Parkinsona.

Głównym celem badawczym pracy było określenie, czy nagrania mowy wykonane za pomocą średniej klasy smartfona będą wystarczające do stworzenia systemu wspierającego diagnostykę osób z chorobą Parkinsona. Nagrania zawierały odczytywane przez pacjentów testy fonetyczne, stosowane w badaniach otolaryngologicznych. Oprócz sygnału mowy przetwarzane były także przebiegi przyspieszeń z wbudowanego w telefon akcelerometru – choroba Parkinsona objawia się bowiem m.in. drżeniem spoczynkowym mięśni, co urządzenie powinno być w stanie zarejestrować. Z przeprowadzonego badania pilotażowego wynika, że potencjalnie możliwe byłoby stworzenie takiego oprogramowania, które wspierałoby lekarzy neurologów poprzez automatyczną ocenę stanu pacjenta. Bezpośrednią kontynuacją pracy dyplomowej była publikacja w czasopiśmie „Diagnostyka”.

Temat pracy zrodził się dzięki zajęciom prowadzonym przez dr. hab. inż. Macieja Kłaczyńskiego w ramach przedmiotu „metody akustyczne w biologii i medycynie”. Studenci analizowali nagrania mowy u osób z różnymi zaburzeniami krtani – stanami zapalnymi, polipami, nowotworami.

Bardzo spodobał mi się wówczas pomysł wykorzystania danych akustycznych do diagnostyki medycznej – podobne zainteresowania miałem już wcześniej, rozważałem nawet podjęcie studiów medycznych. Nieco później natrafiłem w literaturze naukowej na badania wykorzystujące sygnał mowy w rozpoznawaniu choroby Parkinsona i uznałem, że to ciekawy kierunek badawczy. Zainteresowałem się także telemedycyną i metodami automatycznej diagnostyki chorób. W efekcie powstał pomysł, by sprawdzić, czy jesteśmy w stanie przeprowadzić diagnostykę mowy za pomocą zwykłego smartfona. Dodatkową motywacją był dla mnie fakt, że z chorobą Parkinsona zmaga się od lat moja babcia, więc problem dotyka mnie osobiście – opowiada autor nagrodzonej pracy.

Inż. Maurycy Chronowski kończy studia II stopnia na kierunku Informatyka (specjalizacja: systems modelling and intelligent data analysis) prowadzonym na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Temat dysertacji inżynierskiej kontynuuje w ramach pracy magisterskiej. Skupia się obecnie na stworzeniu skutecznego modelu klasyfikującego pacjentów z rozróżnieniem stopnia zaawansowania choroby. Podstawą są nagrania mowy i drżenia zebrane w ciągu ostatnich dwóch lat. Wynikiem pracy ma być rzetelna analiza możliwości i ograniczeń takiego modelu, co z kolei może w przyszłości stanowić podstawę do stworzenia systemu zdalnego monitorowania przebiegu choroby.

Chciałbym żyć w świecie, w którym skuteczna diagnostyka medyczna jest dostępna bezpłatnie i dla każdego. To idealistyczne podejście, ale poprzez swoje badania staram się dołożyć do tego ideału własną cegiełkę – mówi student. Interesuje go współczesna medycyna oraz sztuczna inteligencja i jej zastosowanie w codziennym życiu. Pracuje w firmie biotechnologicznej, gdzie zajmuje się komputerowym przetwarzaniem obrazów medycznych (np. zdjęć histopatologicznych, obrazowań fluorescencyjnych).