13.12.2017

Marcin Ryszka jednym ze 100 najbardziej wpływowych Polaków z niepełnosprawnością


fot. Andrzej Banas

fot. arch. prywatne Marcina Ryszki

Marcin Ryszka – absolwent AGH, a obecnie pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki znalazł się na „Liście Mocy zawierającej nazwiska 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Został on wyróżniony w kategorii sport / zawodnicy / działacze. „Listę Mocy” opracowała i opublikowała w formie książkowej organizacja INTEGRACJA.

Marcin Ryszka jest trzykrotnym mistrzem świata na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych IBSA 2011 w Antalyi, brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Berlinie 2011, uczestnikiem Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski. Jest inicjatorem wielu akcji społecznych, które mają pomagać osobom niewidomym.

Urodził się 15 lipca 1990 r. w Czechowicach-Dziedzicach. W wyniku nowotworu siatkówki nie widzi od piątego roku życia. W 1997 r. rozpoczął edukację w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Jako dziecko bał się wody, ale dzięki dziadkowi w wieku 10 lat nauczył się pływać.

Ukończył studia na kierunkach Zarządzanie (I stopnia) oraz Marketing (II stopnia) prowadzonych na Wydziale Zarządzania. W trakcie studiów pływał w barwach AGH. Po zakończonej karierze pływackiej spełnia się w piłce nożnej osób niewidomych (blind football). Jest kapitanem reprezentacji Polski oraz drużyny Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków w blind footballu, do której w 2008 r. sprowadził pierwsze specjalne piłki z Chin. Jest człowiekiem napędzającym rozwój tej dyscypliny i popularyzującym ją w naszym kraju. Jako reprezentant Polski w blind footballu brał udział w Mistrzostwach Europy w Anglii w 2015 r.

Marcin Ryszka propaguje sport osób z niepełnosprawnością, ponieważ jest to jego największa pasja. Pomysłodawca, a później koordynator projektu „Pokażcie nas w Rio”, w ramach którego był ekspertem i komentatorem Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Pracuje w Stowarzyszeniu Nie Widzę Przeszkód oraz w Uczelnianym Centrum Informatyki AGH, gdzie w jednej z pracowni zajmuje się dostosowywaniem materiałów dydaktycznych do potrzeb studentów niepełnosprawnych. Odpoczywa przy dobrym kryminale i filmie dokumentalnym. Chętnie spędza czas w gronie przyjaciół. Jest otwarty i pogodny.

 „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością” jest pierwszą w naszym kraju książką typu „who is who” dotyczącą środowiska osób z niepełnosprawnością. Znaleźć w niej można 100 inspirujących wywiadów i opisów sylwetek osób niepełnosprawnych – odważnych i zdeterminowanych, aby nie tylko omijać bariery, ale je likwidować. Tacy ambasadorzy potrzebni są tym niepełnosprawnym, którzy patrzą na swoje ograniczenia, a nie możliwości.