Skip to content ↓

W poszukiwaniu Nowej Fizyki

W jakich eksperymentach na WIELKIM ZDERZACZU HADRONÓW uczestniczą NAUKOWCY Z AGH? Czy z efektami odkryć dokonanych w CERN można spotkać się w codziennym życiu?

Cząstka Higgsa, Internet i miecze świetlne. AGH w CERN

CERN to największe laboratorium fizyki wysokich energii w Europie. Naukowcy i studenci z AGH uczestniczą w badaniach prowadzonych we wszystkich czterech dużych eksperymentach na Wielkim Zderzaczu Hadronów (ang. LHC, Large Hadron Collider): ALICE, ATLAS, LHCb i CMS/TOTEM.

W trakcie spotkania porozmawiamy o misji CERN-u i międzynarodowej współpracy ATLAS, która właśnie celebrowała swoje trzydzieste urodziny. Opowiemy o przebiegu zbierania danych na LHC i ich analizie. Powiemy, czym jest tryger eksperymentu i o roli CYFRONET-u AGH w analizie danych zebranych w CERN-ie. Wskażemy, czego fizycy uczą się, analizując zderzenia proton–proton i czym są zderzenia ciężkich jonów. Jeśli chodzi o te ostatnie, skupimy się na specjalnej klasie tych zderzeń zwanej zderzeniami ultra-peryferycznymi. Wreszcie opowiemy, jaki jest związek tej klasy zderzeń z mieczami świetlnymi.

Ponadto porozmawiamy o wyzwaniach stojących przed fizykami cząstek w CERN-ie, a w szczególności jak wygląda przygotowanie publikacji naukowej liczącej ok. 3000 autorów. Poruszymy temat wpływu badań i wynalazków z CERN na życie codzienne oraz aktywności i badań, w których biorą udział naukowcy i studenci z AGH. Wreszcie opowiemy o wydarzeniach promujących CERN i jego badania w społeczeństwie.

Prof. dr hab. inż. Iwona Grabowska-Bołd
Jest pracownikiem Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Pracę doktorską obroniła z eksperymentalnej fizyki cząstek, analizując dane ze zderzeń elektron–proton zarejestrowane w detektorze ZEUS w Hamburgu. Odbyła staż podoktorski w laboratorium CERN – najpierw na stanowisku research fellow, a następnie jako project scientist na Uniwersytecie Kalifornijskim, Irvine. Od roku 2005 jest członkiem eksperymentu ATLAS na LHC. W swoich badaniach zajmuje się badaniem zderzeń ciężkich jonów w detektorze ATLAS. Ponadto ma wiodący wkład  w rozwój systemu trygera eksperymentu. Od roku 2015 reprezentuje AGH i Uniwersytet Jagielloński w Radzie Współpracy ATLAS. W eksperymencie pełniła funkcję koordynatora grupy fizyki ciężkich jonów. Obecnie jest członkiem zarządu Współpracy ATLAS. Jest współautorką przeszło 1000 publikacji naukowych. Kieruje licznymi projektami badawczymi.

Stopka