Problemy z wodą w mikro- i makroskali

Czemu swoje właściwości fizyczne zawdzięcza substancja, bez której nie byłoby ŻYCIA NA ZIEMI? Jak duże są ZASOBY WODY? Czy mogą się w nieodległym czasie wyczerpać?

Istota wody, między redukcjonizmem a emergencją

Mimo iż woda jest bardzo powszechnie występującą substancją i z każdego punktu widzenia niezwykle istotną, nasze rozumienie jej własności jest wciąż niezadawalające. W wykładzie zostaną przedstawione najważniejsze fakty o budowie cząsteczek wody, o jej strukturze w fazie ciekłej i stałej, a także wyjaśnienia najważniejszych tzw. anomalnych własności wody. Kolejny fragment będzie poświęcony fizyce płatków śniegu, zaś na koniec przedstawimy podstawowe fakty o rozmieszczeniu zasobów wody na Ziemi i w Układzie Słonecznym. W komentarzach o nieco filozoficznym charakterze spojrzymy na podejście redukcjonistyczne i jego znaczenie dla rozwoju nauk ścisłych i przyrodniczych, ale także na jego ograniczenia.

Prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny
Ur. 1959 r. w Krakowie; fizyk. Specjalizuje się w doświadczalnej fizyce ciała stałego, prowadzi badania nad modelowaniem komputerowym struktury materii. Od ukończenia studiów (AGH, 1984) pracuje na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH; w kadencji 2008-12 dziekan Wydziału, a w kadencjach 2016-24 prorektor AGH ds. kształcenia. Członek Prezydium Komitetu Fizyki PAN w kadencji 2016-20. Przewodniczący Komitetu Jubileuszowego 100-lecia AGH. W kadencji 2020-24 Przewodniczący Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych. Do jego zawodowym pasji należą dydaktyka i popularyzacja fizyki, zaś prywatne to rodzina, książki i Tatry.

Czy Polska wysycha?

Woda jest nie tylko niezbędna dla ludzkości, ale też skomplikowanego ekosystemu rozwiniętego na Ziemi. Jest czymś więcej niż tylko surowcem, bo bez niej nie może istnieć życie. Wbrew temu, że często Ziemia jest nazywana „błękitną planetą”, jej zasoby wodne są niewielkie, a ponad 2 mld ludzi ma bardzo poważne problemy z dostępem do wody pitnej. Największym współczesnym zagrożeniem jest jednakże silne zanieczyszczenie środowiska wodnego wywołane przez działalność człowieka, wskutek czego zasoby wód możliwych do wykorzystania ulegają dalszemu ograniczeniu. Świadomość tych zagrożeń rośnie w ostatnich latach – bardzo często w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje, że w różnych regionach naszego kraju występują niedobory wody, a także że Polsce zagraża deficyt zasobów wodnych. Wszystkie te doniesienia budzą liczne obawy w kwestii możliwości gospodarczego rozwoju Polski, cen żywności a nawet nieuchronnej katastrofy, jaka może czekać przyszłe pokolenia. Wykład stanowi odpowiedź na te wątpliwości.

Dr hab. inż. Mariusz Czop, prof. AGH
Jest profesorem na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Specjalizuje się w zakresie hydrogeologii, gospodarki wodnej oraz ochrony i inżynierii środowiska, w tym w szczególności w tematyce modelowania procesów przenoszenia i transformacji zanieczyszczeń w środowisku. Autor lub współautor licznych publikacji oraz opracowań naukowo-badawczych. Zajmuje się również opracowywaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w inżynierii środowiska i gospodarce wodnej.