Skip to content ↓

Człowiek, klimat, środowisko

Jak projektuje się NAWOZY neutralne dla środowiska? Czy ZMIANY KLIMATU dobrze widać z Kasprowego Wierchu?

Nowe biodegradowalne nawozy – produkt inżynierii materiałowej

Działalność człowieka w dużym stopniu determinuje stan i jakość gleb, a także może wpływać na niekorzystne dla środowiska procesy zachodzące w zbiornikach wodnych. Niewłaściwy sposób uprawy roślin, nastawiony tylko na uzyskanie wysokich plonów, które generowane są przez intensywne i niezbilansowane nawożenie gleby, prowadzi do szeregu niekorzystnych zjawisk.

W AGH w Krakowie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w Katedrze Biomateriałów i Kompozytów trwają badania nad nawozami o kontrolowanym uwalnianiu, których efektem jest stworzenie autorskiego nawozu CRF. Udało się zoptymalizować proces wytwarzania takich nawozów, a także zbadać i ocenić ich właściwości w czasie, porównując je do analogicznych konwencjonalnych nawozów mineralnych. Badania dotyczące działania zaprojektowanych nawozów CRF zostały przeprowadzone na podstawie upraw różnych roślin, m.in. facelii miododajnej, owsa czy prosa, które dokonane zostały w warunkach laboratoryjnych.

Dr inż. Piotr Szatkowski
Adiunkt w Katedrze Biomateriałów i Kompozytów na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Głównym jego tematem badawczym są materiały kompozytowe, materiały węglowe oraz materiały pochodzenia naturalnego. Oprócz projektowania, wytwarzania i badania materiałów kompozytowych, ważnym aspektem jego pracy jest prowadzenie zaawansowanych badań, m. in. kompleksowej analizy termicznej i badań mechanicznych. Obecne jego zainteresowania skierowane są w kierunku ochrony środowiska i materiałów mogących wesprzeć tę dziedzinę nauki.

O zmianach klimatu... również z polskiej perspektywy

„Nie ulega wątpliwości, że wpływ człowieka spowodował ocieplenie atmosfery, oceanów i lądów. Nastąpiły powszechne i szybkie zmiany w atmosferze, oceanie, kriosferze i biosferze” – jest to pierwsze zdanie z najnowszego, szóstego już raportu IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu.

Dr inż. Łukasz Chmura w swojej prezentacji opowie, co pokazują obserwacje zmian klimatycznych i dokąd prowadzi nas nasza ścieżka rozwoju. Zobaczymy, jak klimat zmienia się globalnie, ale również lokalnie na przykładzie obserwacji meteorologicznych prowadzonych w obserwatorium na Kasprowym Wierchu. W miejscu tym prowadzone są nie tylko pomiary stanu atmosfery (tym zajmuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy), lecz również, od prawie trzydziestu lat, stężenia głównych gazów cieplarnianych (w laboratorium KASLAB prowadzonym przez Zespół Fizyki Atmosfery Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH). Prelegent pokaże, czym mierzyć stężenia gazów śladowych i jak z czasem metody pomiaru ewoluowały.

Dr inż. Łukasz Chmura
Absolwent Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Od czasu studiów związany z Zespołem Fizyki Środowiska na tymże wydziale. Zajmuje się fizyką atmosfery, a dokładniej pomiarem gazów czynnych w efekcie cieplarnianym. Głównie w laboratorium KASLAB na Kasprowym Wierchu, ale nie tylko. Od 2009 roku pracuje również w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu należącym do IMGW-PIB. Prócz pełnienia obowiązków obserwatora meteorologicznego, aktualnie jest również kierownikiem tego obserwatorium.

Stopka