Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Wybierz imię dla Cyborga AGH

Aby zademonstrować, co można osiągnąć poprzez synergiczną kombinację techniki i sztuki, mechatronicy oraz automatycy z Akademii Górniczo-Hutniczej we współpracy ze studentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych budują wyjątkowego robota, z którym będzie można podjąć interakcję. Cyborg AGH będzie w stanie widzieć, mówić, słuchać i poruszać się – będzie reagował i odpowiadał rozmówcy dzięki zaimplementowanej sztucznej inteligencji.

 

Projekt Cyborg AGH jest inny niż wszystkie do tej pory. Od niespełna pół roku studenci AGH projektują humanoidalne popiersie. Konstruktorzy skupiają się nie tylko na płaszczyźnie mechanicznej (która nie ustępuje najnowocześniejszym, światowym rozwiązaniom), ale ich ambicją jest również to, aby jego ruchy robota były jak najbardziej naturalne. Cyborg AGH będzie nie tylko atrybutem AGH promującym uczelnię, ale także będzie „uosabiać dane”.

 

Dzięki zastosowaniu sześciu silników, inżynierowie z AGH osiągną bardzo złożony ruch, częściowo utożsamiający się z ruchami człowieka. Twarz posiadać będzie mimikę (kolejne 11 silników), zaprojektowaną przez Adama Żądło – artystę z ASP w Krakowie,  który zredefiniował mimikę twarzy człowieka, aby przenieść ją na świat mechaniki, zachowując intuicyjność odbioru.

 

Tak złożony projekt wymagał długich miesięcy projektowania, dobierania komponentów i materiałów oraz integrowania wszystkich podsystemów. Od dwóch tygodni konstruktorzy przygotowują prototyp przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi dostępnych dzięki dofinansowaniu z projektu „Mechatronicy – praktyczni specjaliści przyszłości” oraz pozyskanym sponsorom.

 

W skład zespołu, którego opiekunem naukowym jest dr inż. Daniel Prusak, wchodzą studenci Mechatroniki w języku angielskim z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH – Andrzej Marszałek (koordynator współpracy), Bartek Postulka (koordynator projektu), Adam Kurzak, Andrzej Krawczyk, Marek Fortuna, Jarosław Konik, Dariusz Myśliwiec, Tomasz Golachowski, Piotr Bury, Maciej Paczocha, Michał Wiercioch; Automatyki i Robotyki WIMiR – Paweł Jarosz, Automatyki i Robotyki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej – Łukasz Marczak oraz Adam Żądło z ASP.

Twórcy projektu Cyborg AGH postanowili, aby wyboru nazwy dla ich dzieła dokonali internauci, dlatego zachęcają wszystkich do nasyłania propozycji za pośrednictwem formularza.

 

Strona projektu Cyborg AGH

 

<iframe src="https://player.vimeo.com/video/119750542" frameborder="0" height="281" width="500"></iframe>

Cyborg AGH is coming! from Cyborg AGH on Vimeo.

 

Stopka