Trwają testy innowacyjnego mobilnego magazynu ciepła

AGH we współpracy z innogy Polska i PEC Geotermia Podhalańska zaprojektowała i zbudowała mobilny magazyn ciepła oparty na materiałach zmiennofazowych. Innowacyjne i niestandardowe rozwiązanie umożliwi magazynowanie oraz transport ciepła pochodzącego ze źródeł OZE i będzie dedykowane dla różnych grup odbiorców. Obecnie zakończone zostały testy stacjonarne magazynu i niebawem, dostarczając ciepło do klientów, mobilny magazyn będzie testowany w warunkach realnego zastosowania.

W ramach projektu  „Energy storage” firma innogy  Polska, wspólnie z AGH w Krakowie oraz Geotermią Podhalańską, opracowała i zbudowała prototyp mobilnego magazynu ciepła pochodzącego ze źródeł odnawialnych. Dzięki niemu możliwy będzie, niezależny od infrastruktury ciepłowniczej, transport ciepła oraz jego zagospodarowanie w miejscach oddalonych od źródła wytwarzania. Funkcjonowanie magazynu oparte jest na materiałach zmiennofazowych, które dzięki przemianom fazowym mogą gromadzić znaczne ilości energii przy bardzo niewielkich zmianach temperatur.

Mobilny magazyn został już poddany pierwszym testom stacjonarnym. Kolejnym krokiem będzie transport ciepła zmagazynowanego w mobilnym magazynie do odbiorców końcowych. Ze względu na możliwości elastycznego dostosowania parametrów, rynek odbiorców może objąć zarówno odbiorców indywidualnych, jak również małe i duże przedsiębiorstwa. Ponadto, mobilny magazyn ciepła może być wykorzystany w obiektach użyteczności publicznej lub umożliwić wykorzystanie ciepła odpadowego w przemyśle. U klientów magazyn ciepła może pełnić różne funkcje: jako źródło podstawowe, uzupełniające lub zapasowe np. w przypadku awarii istniejącego źródła ciepła.

innogy Polska wraz z partnerami od lat rozwija innowacyjne i proekologiczne produkty dla Klientów – mówi dr Filip Thon, Prezes innogy Polska, i dodaje: Magazynowanie energii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki odnawialnej i decentralnej. Mobilny magazyn ciepła otwiera potencjalne nowe możliwości wykorzystania OZE, a także utylizacji ciepła odpadowego. Wierzymy, że to rozwiązanie może mieć znaczący wpływ na poprawę kondycji środowiska naturalnego.

Od wielu lat badaniami magazynowania ciepła zajmują się pracownicy Katedry Maszyn Cieplnych i Przepływowych Wydziału Energetyki i Paliw AGH. Na Wydziale powstało specjalistyczne laboratorium Storage Lab zajmujące się tematyką magazynowania ciepła oraz energii elektrycznej. W prowadzonych przez nas pracach badawczych, kładziemy nacisk na możliwość wykorzystania nauki w praktyce. Dlatego prowadzenie badań w warunkach rzeczywistych uważamy za  najważniejszy etap w rozwoju każdego projektu. W projekcie „Energy storage” uczelnia odpowiedzialna była między innymi za opracowanie koncepcji mobilnego akumulatora ciepła. Elastyczność rozwiązania daje możliwości jego zastosowania dla szerokiego grona odbiorców, również w miejscach o ograniczonym dostępie do infrastruktury ciepłowniczej – podkreśla Rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka.

Jednym z głównych celów Spółki jest redukcja niskiej emisji na Podhalu, poprzez wykorzystanie ciepła wód geotermalnych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Obecnie ponad 57% wszystkich obiektów tym regionie stanowią prywatne domy – zauważa Wojciech Ignacok, Prezes PEC Geotermia Podhalańska S.A. i dodaje – nasza Spółka poszukuje rozwiązań, które pomogą lepiej wykorzystać ciepło geotermalne. Mobilne magazyny energii zasilane wodą pochodzącą z geotermii pozwolą wykorzystać ciepło w miejscach, gdzie nieopłacalne jest podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej. Pomyślne testy, a następnie rozwój tej technologii, przyniosą wymierne korzyści – pozwolą na skuteczniejszą walkę z niską emisją. A na tym nam wszystkim bardzo zależy.

Testy mobilnego magazynu energii u odbiorcy końcowego rozpoczną się w kwietniu br. i potrwają kilka miesięcy. Po tym czasie będzie można ocenić wydajność magazynu, łatwość jego podłączenia oraz inne funkcjonalności, istotne z punktu widzenia użytkownika.

***

Grupa innogy jest jedym z wiodących europejskich przedsiębiorstw energetycznych. Grupa działa w obszarach energetyki odnawialnej, elektroenergetycznej i gazowej infrastruktury sieciowej oraz sprzedaży, skupiając się w swoich działaniach na oferowaniu obecnym i przyszłym kilentom innowacyjnych i zrównoważonych produktów oraz usług, dzięki którym będą oni mogli w sposób bardziej efektywny korzystać z różnych form energii i podnosić jakość swojego życia. Kluczowymi rynkami działalności Grupy innogy są Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Polska, Czechy, Słowacja oraz Węgry.

Największymi firmami należącymi do Grupy innogy w Polsce są innogy Polska SA – odpowiedzialna za wsparcie koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 1 mln klientów oraz spółka innogy Stoen Operator Sp. z o.o. zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Dodatkowo w Polsce działa spółka innogy Business Services Polska Sp. z o.o. odpowiedzialna za procesy obsługi wewnętrznej koncernu innogy w zakresie rachunkowości, finansów i innych procesów biznesowych, a także obszaru IT oraz spółka innogy Renewables Polska, która odpowiada m.in. za rozwój projektów, budowę i eksploatację farm wiatrowych. Do Grupy innogy w Polsce należą farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 220 megawatów.

PEC Geotermia Podhalańska S.A. to spółka, której przedmiotem działalności jest m.in. wytwarzanie i dystrybucja energii cieplnej. Misją spółki jest wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest woda geotermalna, do celów: centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, turystyki i rekreacji oraz balneologii. Przez 25 lat funkcjonowania spółki zbudowana została sieć o łącznej długości ponad 107 km na terenie 4 gmin dzięki czemu na Podhalu do sieci geotermalnej podłączonych jest ponad 1500 obiektów.