Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Studenci AGH opracowują biomechaniczną protezę palców dłoni

Studenci AGH pracują nad biomechaniczną protezą palców dłoni dla pacjentów po amputacjach urazowych. Efektem prac ma być proteza przyszłości – wytrzymała, ruchoma, funkcjonalna, a przede wszystkim spersonalizowana. Dzięki produkcji opartej na technologii druku 3D model będzie tani, łatwy do wymiany i dostępny dla każdego potrzebującego. Niekomercyjny studencki projekt nosi nazwę Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint.

Urazowa utrata palców dłoni wiąże się z ograniczeniem funkcjonalności kończyny i niesie za sobą wiele niedogodności w życiu codziennym, a nierzadko także problemy psychiczne związane z poczuciem wykluczenia. Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint ma przynieść pomoc pacjentom po amputacjach urazowych jednego lub dwóch paliczków.

Studenci AGH realizują projekt kompleksowo: od modelowania i konstrukcji, przez produkcję (wydruk), po testowanie. Opracowali już cztery prototypy protez. W pierwszym z nich, o nazwie alfa, dźwignie wykonane są z metalu, natomiast paliczki z polimeru. Następnie powstały dwa modele wprowadzające modyfikacje z mocowaniem dźwigni. Obecnie rozwijany jest prototyp coco – proteza dla palców z ubytkiem dwóch paliczków, osadzana na kikucie za pomocą opaski zaciskowej.

Prototyp coco

W trakcie prac studenci wykorzystują najlepsze oprogramowanie i korzystają ze wsparcia specjalistów z branży projektowania przestrzennego. Wybrane elementy protez drukowane są z proszków metali. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne poprawienie własności mechanicznych protezy oraz przedłużenie czasu eksploatacji części. Wykonano kilka wariantów protezy. Po przeprowadzeniu testów najlepsze rozwiązania zostaną wprowadzone w końcowym modelu. W planach jest przetestowanie finalnego prototypu na wyselekcjonowanej grupie pacjentów przez zespół lekarski z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

– Naszym celem jest skonstruowanie funkcjonalnej mechanicznej protezy palca z wykorzystaniem technik druku 3D. Chcemy aby nasze protezy pomogły w powrocie do możliwie pełnej sprawności osobom po urazowych utratach palców dłoni – mówią autorzy projektu. – Ważnym celem projektu jest niski koszt protezy przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Staramy się to osiągnąć poprzez zastosowanie technik druku 3D, w tym drukarek FDM. Nasz projekt ma charakter niekomercyjny – zależy nam na możliwie szerokiej dostępności projektowanych protez – dodają.

Projekt Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint realizują należący do Koła Naukowego Metaloznawców studenci Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej (kierunek Inżynieria Materiałowa): Monika Cupiał (koordynator), Filip Kaczmarczyk, Jan Gorczowski oraz Łukasz Chudy.

Opiekunem naukowym jest dr inż. Grzegorz Cempura, adiunkt w Katedrze Metaloznawstwa i Metalurgii Proszków oraz pracownik Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej AGH.

FingerPrint uzyskał dofinansowanie w konkursie „Grant Rektora 2021”, a najnowszy prototyp protezy zakwalifikował się do finału tegorocznej edycji Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS w kategorii life upgrade.

O projekcie opowiadają jego twórcy.

<iframe frameborder="0" height="293" width="520" src="https://www.youtube.com/embed/PjX8DT45mGg" title="YouTube video player" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture"></iframe>

Niedawno informowaliśmy o pracach nad udoskonaleniem modeli łyżek ortodontycznych oraz wkładek donosowych wykorzystywanych w opiece okołooperacyjnej dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia . Zarówno ten projekt, jak i FingerPrint wskazują na ogromny potencjał druku 3D w wytwarzaniu spersonalizowanego sprzętu na potrzeby konkretnego pacjenta.

Więcej o projekcie Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint na stronie internetowej oraz na profilu społecznościowym.

Stopka