SmartSiteRS stosowany w laboratorium

Mikroelektronika z AGH w przenośnych urządzeniach firmy Rigaku

Badanie naprężeń występujących w materiałach z wykorzystaniem promieniowania X jest bardzo ważne w wielu dziedzinach przemysłu, np. przy budowie elementów samochodów, samolotów czy statków, sprawdzania jakości spawania, czy stanu konstrukcji metalowych, np. mostów, konstrukcji energetycznych, rurociągów itp. Elementy do badania są często zbyt duże, aby można było przynieść je do laboratorium – stąd konieczność budowy przenośnych urządzeń do pomiaru naprężeń.

Katedra Metrologii i Elektroniki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie od lat współpracuje z japońską firmą Rigaku Corporation. Na potrzeby urządzeń przenośnych zaprojektowano na AGH bardzo czułe i szybkie hybrydowe detektory pikselowe do rejestracji promieniowania X, co pozwoliło firmie Rigaku Corporation opracować i wprowadzić na rynek nowy produkt o nazwie SmartSite RS, będący jednym z najmniejszych na świecie przenośnych urządzeń do pomiarów naprężeń w metalach. Urządzenie zawiera głowicę pomiarową, której rozmiary pozwalają na mierzenie naprężeń nawet w elementach o wewnętrznej średnicy do 200 mm. SmartSiteRS wykorzystuje metodę pomiaru naprężeń przez obserwację odbicia wąskiej wiązki promieniowania X od badanego elementu, tak zwanych pierścieni dyfrakcyjnych Debye-Scherrera. Odbite promieniowanie X jest rejestrowane przez detektory pikselowe zaprojektowane przez naukowców z AGH.

Wieloletnia współpraca Wydziału EAIiIB z firmą Rigaku Corporation z Japonii przynosi obopólne korzyści: firma wprowadza na rynek nowe rozwiązania techniczne, a pracownicy Katedry Metrologii i Elektroniki wykorzystują zdobyte doświadczenie w trakcie zajęć prowadzonych na kierunku Mikroelektronika w Technice i Medycynie.