13.04.2018

AGH uruchamia własną sieć komórkową


fot. Karolina Stokłosa, KSAF AGH

13 kwietnia 2018 r. w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji odbyło się uroczyste uruchomienie pierwszej, w pełni funkcjonalnej, sieci komórkowej na uczelni w Polsce. Naukowo-demonstracyjna sieć LTE powstała na bazie najnowszych rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczonych przez firmę Nokia. Uruchomienie sieci poprzedziło podpisanie umowy realizacyjnej pomiędzy AGH a Nokią.

W uroczystości wzięli udział m.in. Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Nauki AGH prof. Andrzej R. Pach, Dziekan Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji prof. Krzysztof Boryczko, Prodziekan Wydziału ds. Ogólnych dr inż. Piotr Pacyna oraz kierownik Katedry Telekomunikacji dr hab. inż. Marek Natkaniec. Umowę realizacyjną w imieniu AGH podpisali prof. Jerzy Lis i prof. Krzysztof Boryczko, a w imieniu firmy Nokia – Paweł Bień, członek zarządu Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o.

Pierwsza sieć komórkowa powstała na uczelni w Polsce działa na takich samych zasadach jak znane sieci operatorów komercyjnych. Posiada licencjonowaną częstotliwość udostępnioną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej skład wchodzą serwery, stacje bazowe (na zewnątrz i wewnątrz budynku), anteny oraz wykupiona licencja na pasmo radiowe.

Z nowo otwartej sieci skorzystają zarówno naukowcy, jak i studenci AGH, testując najnowsze rozwiązania wdrażane w firmach z myślą o technologii 5G. Przewagą sieci nad systemem uruchomionym trzy lata temu w jednym z laboratoriów uczelni jest fakt, że instalacja swoim zasięgiem obejmuje dwa budynki należące do Katedry Telekomunikacji oraz teren przylegający do nich. W związku z tym uwzględnia np. warunki środowiskowe czy odległości między stacją nadawczą a odbiorczą.

– Naukowcy i studenci dostają kompletne rozwiązanie maksymalnie zbliżone do rzeczywistej sieci komórkowej. Dzięki niej mogą eksperymentować oraz przeprowadzać badania naukowe nad najnowszymi rozwiązaniami  w mobilnych technologiach radiowych (np. Mobile Edge Computing), jak i aplikacjami Internetu Rzeczy – mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

Sieć komórkowa uruchamiana w AGH stanowi poligon badawczy, na którym naukowcy oraz pracownicy firmy mogą testować najnowsze rozwiązania infrastruktury komunikacyjnej. To zasadnicza różnica między siecią uczelnianą a dostępnymi komercyjnie sieciami komórkowymi. Te drugie obwarowane są wieloma ograniczeniami chroniącymi ich stabilność oraz stały dostęp do nich użytkowników, wykluczający tym samym np. testy nowych rozwiązań.

Przedsięwzięcie jest wynikiem wieloletniej współpracy pomiędzy AGH w Krakowie a firmą Nokia, które procentuje korzyściami zarówno dla sektora nauki, jak i biznesu. 
– Uczelnia zyskuje unikatową sieć dostępną już nie w laboratorium, a w terenie. Dzięki temu nasza dydaktyka wchodzi na wyższy poziom. Na instalacji nasi studenci i pracownicy mogą prowadzić prace badawcze, których wyniki będą wykorzystane przez komercyjnych dostarczycieli usług telekomunikacyjnych – podkreśla Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis.

Fotorelacja KSAF AGH